Świat

Gaz doda gazu?

Posterunek sił ONZ na granicy między dwoma Cyprami. Posterunek sił ONZ na granicy między dwoma Cyprami. Nick Hannes/Reporters / EAST NEWS

To najdłuższy i chyba najnudniejszy serial w Europie. Nie sposób zliczyć wznawianych i zrywanych rozmów w sprawie podzielonego od 40 lat Cypru. Iluż dobrze zapowiadających się dyplomatów ONZ złamało kariery w Nikozji. Dlaczego zatem kolejne negocjacje, które się właśnie zaczęły, wzbudziły takie emocje, w Brukseli i nawet w Waszyngtonie? Bo teraz wszystko ma być inaczej. Grecy, zmiażdżeni kryzysem, mocno spuścili z tonu, a cypryjscy kuzyni, którzy 10 lat temu, u progu wejścia do Unii, odrzucili w referendum gotowe rozwiązanie, mają poczucie zmarnowanego czasu (i niezarobionych pieniędzy). Także Turcja, dziś na potężnym zakręcie, potrzebuje sukcesu. Ale przede wszystkim odkryto tu pod dnem morza gigantyczne złoża gazu. Nie da się ich eksploatować bez przecięcia grecko-tureckiego węzła gordyjskiego. Najlogiczniej byłoby ten gaz, również z izraelskich odwiertów, wysyłać podmorskim rurociągiem do Turcji. Dlatego prezydentowi Obamie zamarzył się plan harmonijnej współpracy w regionie, który pogodzi Greków z Turkami, a Turcję z Izraelem – i przy okazji da zarobić amerykańskim koncernom naftowym. Dobrze pomyślane.

Ale Obama chyba nie zna miejscowych. Po drodze jest kilka problemów: tureckich osadników, którzy stanowią dziś większość po północnej stronie wyspy, potężnego kontyngentu tureckiej armii, który tam stacjonuje, utraconych nieruchomości oraz dziesiątek szczegółów, które wykoleiły poprzednie negocjacje. Jest też po obu stronach wielka zapiekłość. Czy gaz to załatwi?

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną