Świat

Tak się rośnie

Krótka przerwa w trakcie pracy, Abule Egba w dystrykcie Lagos, wrzesień 2013 r. Krótka przerwa w trakcie pracy, Abule Egba w dystrykcie Lagos, wrzesień 2013 r. Akintunde Akinleye/Reuters / Forum

Jeszcze w tym roku Nigeria przegoni RPA i zostanie pierwszą gospodarką Afryki. Nie idzie o jakiś szaleńczy wzrost, który pozwoli wysforować się jej na pierwsze miejsce, ale zabieg księgowy wymuszony latami zaniedbań. Nigeryjski GUS przelicza wartość całej gospodarki według obecnych cen surowców, co ma pozwolić uaktualnić wartość wielu niedoszacowanych branż. To rutynowy zabieg przeprowadzany zazwyczaj co kilka lat, ale w Nigerii ostatni raz zrobiono to ćwierć wieku temu. Dlatego obliczając PKB, nie uwzględniano np. sieci komórkowych albo niemałego nigeryjskiego przemysłu filmowego. Rząd zapowiada, że operacja wywinduje nigeryjskie PKB o ponad 50 proc. Awans w tabelach mogą dostrzec ekonomiści, może inwestorzy i na pewno miłośnicy statystyki, ale nie odczują go za bardzo sami Nigeryjczycy. Trzeba też pamiętać, że najludniejsze państwo kontynentu ma 170 mln mieszkańców, którzy – uwzględniając nowe, nieoficjalne jeszcze dane – wspólnie wytwarzają mniej niż Austria, Belgia czy Polska.

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną