Historia

Esbecki doping

Tajne służby na igrzyskach w Sarajewie

Ceremonia otwarcia XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Ceremonia otwarcia XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Pete Leabo/AP / EAST NEWS
30 lat temu zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w jugosłowiańskim Sarajewie. Na celowniku Służby Bezpieczeństwa (kryptonim: Sarajewo-84) znaleźli się sportowcy, trenerzy, działacze i widzowie.
Polska panczenistka Erwina Ryś-Ferens.Wojciech Kryński/PAP Polska panczenistka Erwina Ryś-Ferens.

Polskę reprezentowało w Sarajewie 22 sportowców, którzy startowali w sześciu dyscyplinach, a najlepszym osiągnięciem było piąte miejsce łyżwiarki szybkiej Erwiny Ryś-Ferens na 1500 m i szóste miejsce alpejki Małgorzaty Tlałki w slalomie specjalnym. W sportach zimowych Polacy nie byli zresztą potęgą; na kolejne medale po niespodziewanym złocie skoczka Wojciecha Fortuny w Sapporo w 1972 r. trzeba było czekać prawie 30 lat – srebro i brąz Adama Małysza w Salt Lake City.

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Esbecki doping"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021