Świat

Sami mężczyźni

Abdullah Abdullah - największy faworyt wyborów prezydenckich w Afganistanie. Abdullah Abdullah - największy faworyt wyborów prezydenckich w Afganistanie. Jerry Lampen/Reuters / Forum

Afganistan szykuje się do pierwszego od dekad pokojowego przekazania władzy, właśnie zaczęła się tam kampania wyborcza. Ustępującego prezydenta Hamida Karzaja zastąpi któryś z 11 kandydatów (sami mężczyźni). Faworytem jest Abdullah Abdullah, kiedyś współpracownik, a dziś spadkobierca aury Szacha Masuda, bohatera walk z talibami. Abdullah po ojcu Pasztun, po matce Tadżyk – te dwie grupy etniczne mają najwięcej do powiedzenia w kraju – jest z wykształcenia okulistą, ale od praktyki medycznej oderwała go wojna z armią radziecką; był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Karzaja i jego rywalem w poprzednich wyborach. Plejadę raczej niewybieralnych, ale ciekawych kandydatów uzupełnia brat obecnego prezydenta, wcześniej stroniący od polityki, bo udanie parał się biznesem. W stawce jest wnuk i sekretarz ostatniego, dobrze zapamiętanego króla. Znalazł się także były mudżahedin i radykalny islamista, który zaprosił Osamę bin Ladena do Afganistanu.

Jest niemal pewne, że wybory nie będą uczciwe. 12 mln uprawnionych do głosowania posługuje się około 20 mln dowodów tożsamości, przy poprzednich wyborach zdarzało się, że wyborcy wrzucali karty do urny więcej niż raz. Kłopotem będzie bezpieczeństwo, zarówno w trakcie kampanii, jak i głosowania, a wiele osób po prostu nie wybierze się do lokalu wyborczego, bo – głównie ze względu na długość lub trudy podróży – nie będą mogli do niego dotrzeć. Nowego prezydenta czeka trudne zadanie – do końca 2014 r. z kraju wyjedzie międzynarodowa koalicja. Ale na razie musi wygrać równie trudne wybory.

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną