Polska muzyka eksportowa
Nie tylko metale ciężkie
Nasz folk, metal i pop zagrają w tym roku na całym świecie. Ale kogo z polskiej sceny muzyki rozrywkowej słuchają dziś za granicą najchętniej?
Koncert zespołu Behemoth w krakowskiej hali Wisły, październik 2016 r.
Krzysztof Zatycki/Forum

Koncert zespołu Behemoth w krakowskiej hali Wisły, październik 2016 r.

„Nie. Możesz. Przegapić. Tej. Trasy!!!” – przekonywał w marcu jeden z głównych amerykańskich serwisów poświęconych muzyce metalowej. Odniósł się w ten sposób do informacji, że latem blisko 30-punktowe tournée po USA odbędą wspólnie grupy Slayer, Lamb of God oraz Behemoth. Czyli dwie lokalne legendy ciężkiego grania oraz jedna z importu. Przy czym pochodzenia Behemotha nie sposób byłoby odgadnąć po kalendarium ich koncertów. Tylko w ubiegłym roku zagrali ponad 50 koncertów za granicą: od Litwy po Meksyk, od Luksemburga po RPA. A popyt na ich występy i tak wydaje się daleki od zaspokojenia.

Behemoth jest nie tylko koncertową potęgą, świat słucha go także w domach. Zespół zajął drugie miejsce na liście 10 polskich artystów najczęściej słuchanych poza Polską w serwisie streamingowym Spotify (o pierwszym i trzecim nieco dalej). W zestawieniu pojawiają się jeszcze dwa inne zespoły metalowe: starszy o dekadę Vader oraz młodszy Decapitated. A także progresywna grupa Riverside, wywodząca się niejako ze sceny metalowej. Gdybyśmy poznali kolejną dziesiątkę podsumowania, mogłaby się tam znaleźć Mgła. Od pięciu lat krakowski duet koncertuje za granicą, w ubiegłym roku w blisko 40 miastach. W roku bieżącym zdążyli odwiedzić Islandię, Australię oraz Wielką Brytanię, a po krótkiej wizycie w ojczyźnie wkrótce znów ruszają w świat. Ich ostatni album zachwycił zagraniczne media i to nawet zgoła niemetalowe – na czele z serwisem Pitchfork, który uchodzi za wyrocznię muzyki niezależnej.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj