Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Savalla podróż na Wschód

Świat coraz bardziej egzotyczny.

Nie, Francisco Javier to nie anonimowy kompozytor hiszpański. Chodzi o św. Franciszka Ksawerego, jezuitę i patrona wszystkich misjonarzy. Jego życiorys jest jak film. Pochodził z Navarry, studiował w Paryżu, święcenia odebrał w Rzymie, a później wyruszył w podróże misyjne: przez Afrykę do Indii, na Goa i Moluki, następnie do Japonii, wreszcie do Chin, gdzie zmarł w 1553 r.

W 2006 r. świat obchodził półwiecze jego urodzin; do obchodów dołączył się wielki miłośnik podróży wszelakich, a przede wszystkim muzycznych, Jordi Savall. W swojej wytwórni Alia Vox wydał już parę tego typu wydawnictw – pięknych, bogato ilustrowanych książek z esejami i płytami – poświęconych m.in. Kolumbowi. W najnowszej i na dwóch płytach wędrujemy za Franciszkiem Ksawerym wszędzie, dokąd dotarł, mając też na względzie inne ważne wydarzenia epoki (np. wydanie „Utopii” Tomasza Morusa).

Po części europejskiej stopniowo pogrążamy się w świat coraz bardziej egzotyczny (Savall zaprosił do współpracy m.in. muzyków japońskich). Wciąż jednak, jako symbol ewangelizacji, pojawiają się improwizacje na tematy chorału gregoriańskiego, utrzymane w stylu danej krainy. Fascynująca wyprawa.
 

Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Jordi Savall, Francisco Javier, La Ruta de Oriente, Alia Vox 2007 

  
  

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną