Wielka Pacyficzna Plama Śmieci
Śmieciowa Atlantyda
Na środku północnego Pacyfiku „pojawiła się” wyspa – kilka razy większa od Polski plama plastikowych odpadów. Trudno ją wprawdzie dostrzec, ale Internet i inne media pełne są jej wstrząsających zdjęć.
Plastikowe śmieci oceaniczne ulegają tzw. fotodegradacji i dochodzi do ich znacznego rozdrobnienia.
John Lund/Getty Images/FPM

Plastikowe śmieci oceaniczne ulegają tzw. fotodegradacji i dochodzi do ich znacznego rozdrobnienia.

Historia wyspy śmieci zaczyna się w 1997 r. Charles Moore, amerykański żeglarz w randze kapitana, a zarazem oceanograf amator, postanowił wrócić do Kalifornii z regat Los Angeles–Hawaje inną niż zazwyczaj trasą – przez obszar z reguły omijany z powodu słabych wiatrów. Znajduje się on w centrum tzw. północnopacyficznego podzwrotnikowego wiru wód oceanicznych.

Co to takiego? Stosunkowo spokojny i ogromny rejon oceanu, ciągnący się niemal od wybrzeży wschodniej Azji po zachodnie wybrzeże Ameryki Płn., z Hawajami mniej więcej w środku. Wokół niego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwają się masy morskiej wody napędzane przez kilka prądów. Moore był zszokowany ilością śmieci, głównie plastikowych, unoszących się na obszarze, przez który płynął. Kiedy wrócił do Kalifornii, postanowił, że jego fundacja Algalita Marine Research Foundation zajmie się badaniem skali zaśmiecenia oceanu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj