Pacjent niesforny, lekarz bezsilny
Kuracja z aplikacją
Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich stało się jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny. Może wina leży po obu stronach?
Współczesny system ochrony zdrowia pomija dialog między lekarzem a pacjentem, będący niegdyś esencją medycyny.
PantherMedia

Współczesny system ochrony zdrowia pomija dialog między lekarzem a pacjentem, będący niegdyś esencją medycyny.

Wakacje rozleniwiają. Także tych, którzy przez cały rok, również podczas wypoczynku na leśnej działce lub wybrzeżu Costa Brava, powinni regularnie przyjmować leki. Przy wielu chorobach przewlekłych trzeba o tym pamiętać, a że nie jest to łatwe, najlepiej widać właśnie po powrotach z urlopów. Dr Piotr Matyjaszczyk, lekarz rodzinny z Sowiny Błotnej niedaleko Kalisza, ma z tym co roku do czynienia: – Zawsze jesienią pojawia się więcej chorych z rozregulowaną cukrzycą, którzy podczas wakacji zaniedbali terapię lub pofolgowali sobie z dietą.

Również alergologów nie dziwi wczesnojesienne nasilenie przypadków astmy, którą fundują sobie niezdyscyplinowani urlopowicze. – Leczenia w tej chorobie nie można przerywać mimo braku dolegliwości – tłumaczy prof. Jerzy Kruszewski, konsultant krajowy w dziedzinie alergologii. Tymczasem wzmożone ataki duszności, zwłaszcza u dzieci, to jesienna norma, której nie da się wytłumaczyć inaczej jak wakacyjnym poluzowaniem rygorów.

Sprawdziliśmy w statystykach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ, czy rzeczywiście latem spada sprzedaż leków stosowanych w najczęstszych chorobach przewlekłych. Z badań kanadyjskich wynika, że sprzedaż np. wziewnych glikokortykosteroidów, używanych w leczeniu astmy, jest najniższa właśnie w sierpniu. I podobnie jest w Polsce: w lipcu i sierpniu w 2013 r. astmatycy kupili najmniej lekarstw w roku (1,5 mln i 1,4 mln, podczas gdy w październiku czy w grudniu – 2,1 mln).

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną