Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Zygmunt Miłoszewski

Literatura. Nominowani: Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski Zygmunt Miłoszewski Leszek Zych / Polityka
Nominację do tegorocznego Paszportu przyniosła mu trzecia część historii o prokuratorze Szackim, powieść „Gniew”.
materiały prasowe

Ur. w 1976 r., zadebiutował na łamach POLITYKI w 2004 r. opowiadaniem „Historia portfela”, nadesłanym na konkurs zorganizowany przez Jerzego Pilcha. Rok później w wydawnictwie W.A.B., w którym będzie publikował kolejne książki, ukazała się powieść grozy „Domofon”, a następnie w 2006 r. powieść dla dzieci „Góry Żmijowe” i pierwsza część trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim, czyli „Uwikłanie”. Powieść stała się bestsellerem i przyniosła mu Nagrodę Wielkiego Kalibru, na jej podstawie powstał też film. Angielski i francuski przekłady „Uwikłania” zostały nie tylko zauważone, ale zebrały kilka nagród literackich za granicą. Za drugą część cyklu, rozgrywającą się w Sandomierzu, czyli za powieść „Ziarno prawdy”, Miłoszewski był nominowany do Paszportu POLITYKI w 2011 r. Ekranizację tej powieści w reżyserii Borysa Lankosza zobaczymy w kinach w przyszłym roku. W 2013 r. Miłoszewski opublikował powieść sensacyjną „Bezcenny”, osnutą wokół zagadki zaginionego obrazu.

Nominację do tegorocznego Paszportu przyniosła mu trzecia część historii o prokuratorze Szackim, powieść „Gniew”. Przemysław Czapliński nominował autora za „stworzenie cyklu powieści (ze szczególnym uwzględnieniem »Gniewu«), w którym śledztwo głównego bohatera, prokuratora Teodora Szackiego, w sprawie przemocy domowej dowodzi, jak łatwo gniew zastępuje prawo tam, gdzie nie ma sprawiedliwości”. „Gniew”, rozgrywający się tym razem w Olsztynie, zamyka cykl o prokuratorze Szackim. Miłoszewski zapowiada, że w ten sposób żegna się też z gatunkiem kryminału. Tymczasem Juliusz Kurkiewicz nominował Miłoszewskiego za „świetne zakończenie najlepszego polskiego cyklu kryminalnego po 1989 r., za literaturę gatunkową, która jest spełnioną obietnicą mądrej rozrywki, za polską realizację dominującej współczesnej recepty na kryminał, który powinien być również opowieścią o społecznych demonach – tak dobrą, że autor nie odstaje od światowej czołówki”.

***

Oni nominowali:

Piotr Bratkowski („Newsweek”), prof. Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Kofta („Wprost”), Zofia Król (Dwutygodnik.com), Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Michał Nogaś (Polskie Radio Trójka), dr hab. Dariusz Nowacki (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Katarzyna Nowak (Polskie Radio Dwójka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Beata Chomątowska, Joanna Dziwak, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Mateusz Janiszewski, Iza Klementowska, Maciej Miłkowski, Łukasz Orbitowski, Pablopavo, Radek Rak, Mariusz Sieniewicz, Krzysztof Siwczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Szymon Żuchowski.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Zygmunt Miłoszewski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną