Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

Film. Nominowani: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski Leszek Zych / Polityka
Ich film „Efekt domina” podbił w minionym sezonie krajowe i zagraniczne festiwale.
Kadr z filmu „Efekt domina”materiały prasowe Kadr z filmu „Efekt domina”

Reżyserka i operator, nominowani za dokument „Efekt domina” o ministrze sportu republiki abchaskiej, kontrolowanej przez Rosję. Film podbił w minionym sezonie krajowe i zagraniczne festiwale. Wygrał Krakowski Festiwal Filmowy, zdobył nagrody m.in. w Budapeszcie, na Visions du Reel w Szwajcarii, Golden Apricot w Armenii, DokuFest w Kosowie i na festiwalu DOK Leipzig w Lipsku (Złoty Gołąb dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego). W lutym zostanie pokazany w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku w ramach festiwalu Documentary Fortnight 2015: MoMA's International Festival of Nonfiction Film and Media. „W tej abchaskiej love story znakomicie udało im się uchwycić absurdy postsowieckiej rzeczywistości” – podała w uzasadnieniu nominacji Anita Piotrowska.

Od kilkunastu lat Niewiera i Rosołowski aktywnie pracują za granicą. Zawodowo poznali się na planie „Królika po berlińsku”, nominowanego do Oscara dokumentu Bartka Konopki.

Rosołowski (rocznik 1977) po ukończeniu Wydziału Operatorskiego katowickiej szkoły filmowej otrzymał stypendium Academy of Media Arts w Kolonii. Jest autorem zdjęć, m.in. do dramatu psychologicznego „Kret” laureata Paszportu POLITYKI Rafaela Lewandowskiego oraz wielu znakomitych dokumentów i etiud. Jedna z krótkometrażowych fabuł „Auf der Strecke” Reto Caffiego z jego zdjęciami zdobyła rekordową liczbę ponad 50 nagród i była nominowana do Oscara.

Niewiera (rocznik 1976) pochodzi z Raciborza. Studiowała germanistykę i teatrologię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz etnologię na Humboldt-Universität w Berlinie. Jest absolwentką Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. W 2002 r. na krótko związała się z Moving Academy for Performing Arts w Amsterdamie. W swoich działaniach artystycznych porusza temat przemian społecznych zachodzących w Europie Wschodniej. Jest badaczką muzyki i kultury cygańskiej. Jej pełnometrażowy dokument „Bulgarian Stories” (2007 r.), poświęcony urodzonej w południowych Rodopach ludowej piosenkarce Valyi Balkanskiej (jej głos uznany za jeden ze skarbów ludzkości nagrano i wysłano w kosmos w słynnej ekspedycji promu Voyager, zorganizowanej przez NASA), stał się hitem festiwalowym.

Razem przygotowują obecnie nowy projekt. Film o Michale Waszyńskim, jednym z najpopularniejszych, najlepiej opłacanych reżyserów polskiego kina przedwojennego, odkrywcy talentu m.in. Adolfa Dymszy i Sophie Loren.

***

Oni nominowali:

Michał Chaciński (TVP Kultura), Barbara Holender („Rzeczpospolita”), Bożena Janicka („Kino”), Tadeusz Lubelski (UJ), Łukasz Maciejewski („Gazeta Prawna”), Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”), Małgorzata Sadowska („Newsweek”), Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”), Jakub Socha (Dwutygodnik.com), Grażyna Torbicka (TVP).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Urszula Antoniak (reżyserka), Michał Bielawski (reżyser), Jowita Budnik (aktorka), Paweł Ferdek (dokumentalista), Aleksandra Gowin i Ireneusz Grzyb (reżyserzy), Monika Talarczyk-Gubała (autorka książki), Sebastian Jagielski (autor książki), Grzegorz Jankowski (reżyser), Bartosz Konopka (reżyser), Aneta Kopacz (reżyserka), Vahram Mkhitaryan (dokumentalista), Anka i Wilhelm Sasnalowie (reżyserzy), Krzysztof Skonieczny (reżyser), Piotr Sobociński jr (operator), Łukasz Żal (operator).

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną