Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wakacje na ulicach

Co dalej z protestami

Uczestnicy ruchu Obywatele RP próbują się przeciwstawić nacjonalistom. Wyciągają banery z hasłami o faszyzmie i wstydzie, idą chodnikiem obok marszu. Uczestnicy ruchu Obywatele RP próbują się przeciwstawić nacjonalistom. Wyciągają banery z hasłami o faszyzmie i wstydzie, idą chodnikiem obok marszu. Jacek Turczyk / PAP
Z ulic znikli zbuntowani. Z perspektywy władzy: już się wypaliło. Z perspektywy ulicy: odpoczywamy.
Marsz ONR z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoStefan Maszewski/Reporter Marsz ONR z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Lipcowe protesty trwały ponad tydzień. Tłumy przed Sejmem, Pałacem Namiestnikowskim, Sądem Najwyższym i sądami w ponad 200 miastach. Palenie świeczek, skandowanie haseł o demokracji i wolnych sądach. A potem prezydenckie dwa weta i entuzjazm na ulicach. KOD ogłosił zwycięstwo i ustami swoich liderów wezwał do zawieszenia buntu. Place przed sądami zaczęły pustoszeć.

Kiedy SN w trzyosobowym składzie zawiesił sprawę Mariusza Kamińskiego, entuzjazm zgasł jak świeczka. Ulica nie zrozumiała werdyktu, a sędziowie nie potrafili swojego orzeczenia jasno i zrozumiale uzasadnić. Domaganie się wolności dla sądów w tej sytuacji utraciło jakikolwiek sens.

Politycy pojechali na wakacje. Prezes PiS zaszył się w Borach Tucholskich, a jego uliczni przeciwnicy jeszcze w małym gronie pogardłowali przed opustoszałą siedzibą PiS na ulicy Nowogrodzkiej, aby też uznać święte prawo do kanikuły.

Kiedy z okazji rocznicy powstania warszawskiego zademonstrowali swoją siłę zwolennicy Obozu Narodowo-Radykalnego, nikt, poza nieliczną grupką Obywateli RP, nie stanął im na drodze. Te bojowe i głośne tłumy sprzed kilku dni gdzieś znikły. Owszem, na Facebooku gromko komentowano, że marsz ONR to skandal, że trzeba zdelegalizować, że faszyzm nie przejdzie. Ale w realu faszyzm przeszedł, a demokratów nagle jak na lekarstwo.

Przegryzę ci aortę!

Stereotyp członka ONR: czarna koszula, wrzaskliwość i „raz sierpem, raz młotem…”. A do tego symbole Falangi, celtyckie krzyże i rzymski salut. 1 sierpnia Alejami Jerozolimskimi idą w kilkutysięcznym tłumie czarne koszule, dyszą nienawiścią, wrzeszczą, wyciągają pięści. To już nie jest stereotyp, to rzeczywistość. Tego samego dnia w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski słyszy hasła oenerowców, kwalifikuje je jako mowę nienawiści i decyduje o rozwiązaniu tamtejszego marszu.

Polityka 32.2017 (3122) z dnia 08.08.2017; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Wakacje na ulicach"
Reklama