Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Strona główna

Obchody 25-lecia wolnej Polski

Polityka
4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to ustanowił w zeszłym roku Sejm na pamiątkę zwycięstwa Solidarności w wyborach czerwcowych 1989 r. W tym roku mija 25 lat od tamtych wydarzeń.

W uchwale ustanawiającej to święto czytamy, że 4 czerwca jest szczególną datą dla Polski jako „suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli”.

25-lecie wyborów świętuje się w całej Polsce. Organizowane są koncerty, gry uliczne, debaty, konkursy, wystawy i imprezy sportowe.

Centralne obchody Święta Wolności z udziałem polskich władz państwowych odbędą na warszawskim placu Zamkowym. W obchodach wezmą udział prezydenci: Francji – François Hollande, Niemiec – Joachim Gauck, Słowacji – Ivan Gaszparovicz, Węgier – Janos Ader oraz Czech – Miloš Zeman.

Uroczystości rozpoczną się już we wtorek, 3 czerwca:

– W budynku komisji sejmowych marszałek Ewa Kopacz nadała sali komisyjnej numer 23 imię premiera Tadeusza Mazowieckiego.

– O godzinie 18 w Zamku Królewskim odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent Bronisław Komorowski wręczył Nagrodę Solidarności ustanowioną przez MSZ. Otrzymał ją Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich. W programie: przemówienia Bronisława Komorowskiego, Mustafy Dżemilewa, Lecha Wałęsy, szefa MSZ Radosława Sikorskiego i szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta. Na gali obecnych było ponad 350 gości, m.in. ukraiński prezydent elekt Petro Poroszenko i Aleksander Kwaśniewski.

– Wieczorem w Arkadach Kubickiego odbyła się uroczysta kolacja z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy.  

– O godzinie 21.30  w multimedialnym parku Fontann na Podzamczu można było oglądać otwarte dla wszystkich widowisko „Taniec Wolności”. 40-minutowe przedstawienie to opowieść o polskiej drodze do wolności. Wyświetlane były m.in. oryginalne kroniki filmowe od 1945 do 1989 r.

Kulminacyjne obchody odbędą sięw środę, 4 czerwca:

– Już o godzinie 6 rano marszałek Sejmu spotkała się w warszawskiej bibliotece przy ul. Koszykowej z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 r.

– O godzinie 8 w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się narodowa msza za Wolność, którą odprawił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

– O godzinie 9.20 w Zamku Królewskim prezydenci Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier spotkali się z młodzieżą. Hasłem spotkania było: „1989 – pokolenie wolności”.

– Centralne uroczystości, na które prezydent zaprosił wszystkich chcących świętować, rozpoczną się o godzinie 11.30 na placu Zamkowym. Przemówią prezydenci Polski i USA. Uroczystość uświetni też program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.

– O godzinie 15 w Sejmie zbierze się Zgromadzenie Narodowe, prezydent wygłosi przemówienia. Będzie to 12. Zgromadzenie Narodowe od 1989 r. Pierwsze zebrało się 19 lipca 1989 r., aby wybrać prezydenta, wtedy jeszcze PRL. Jedynym kandydatem był gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany przewagą jednego głosu.

– Później, o 17:15, prezydent Komorowski pojedzie do Brwinowa Południowego, gdzie razem z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem nada imię autostradzie A2. Otrzyma nazwę Autostrada Wolności. Na pamiątkę tego wydarzenia prezydenci posadzą wspólnie dąb wolności.  

– Od południa aż do godziny 21 w Warszawie przy skwerze ks. Jana Twardowskiego odbędzie się piknik „Wyłącz system”. To miejsce i czas na wspomnienia o PRL i czasach przełomu, słuchowiska, gry miejskie, warsztaty dla dzieci i pokazy materiałów udostępnionych przez Dom Spotkań z Historią.

– W ponad 25 największych miastach Polski staną Urny Wolności. Wszyscy będą mogli do nich wrzucać życzenia, plany i cele. Wielu Polaków wzniesie tego dnia toast za wolność. Patronat nad tym projektem, jak i nad blisko 150 innymi wydarzeniami związanymi z obchodami 4 czerwca, objął prezydent Bronisław Komorowski.

W czwartek, 5 czerwca, w południe Bronisław Komorowski odsłoni Memoriał Wolnego Słowa na skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie. W tym miejscu w PRL mieścił się gmach cenzury.

– O godzinie 13  prezydent wręczy odznaczenia tym, którzy przed 1989 r. walczyli o polską wolność, oraz tym, którzy dobrze nią przez ostatnie 25 lat zagospodarowywały.

Święto Wolności promuje logo z napisem „25 lat Wolności”, które wykonał grafik i ilustrator, Jerzy Janiszewski, autor napisu „Solidarność”. Logo obchodów jest na nim wzorowane. 

Prezydent Bronisław Komorowski już 31 sierpnia zeszłego roku – w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – skierował do Polaków apel o uczestnictwo w obchodach 25-lecia wolności. „Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami. Ich wynik ujawnił realny układ sił w społeczeństwie. Doprowadził do głębokich zmian. Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota. Dlatego bądźmy razem (…). Zorganizujmy święto razem!” – apelował prezydent.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną