Strona główna

Kissinger, Podhoretz i Perle o polskim Czerwcu '89

Flickr CC by SA
Byli współpracownicy prezydentów USA specjalnie dla POLITYKI podsumowują ćwierćwiecze polskiej wolności i wspominają rok 1989.
Flickr CC by 2.0

Henry Kissinger, amerykański polityk, doradca prezydenta Richarda Nixona ds. bezpieczeństwa narodowego, Sekretarz stanu w rządach Nixona i Geralda Forda, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1973:

Polska zawsze była wyjątkowa wśród państw regionu. Od zawsze w bardzo niekorzystnej sytuacji geopolitycznej, wciśnięta między Niemcy a Rosję, często padała ofiarą polityki silniejszych sąsiadów. Ale nawet w czasach zimnej wojny dostrzegaliśmy, jak bardzo Warszawa jest specyficzna. Głównie, a może i jedynie, u was rządzący komuniści podkreślali wartość narodowej tożsamości i konieczność budowania wokół niej polityki.

Naturalną koleją rzeczy było, że to wy przewodziliście zmianom ustrojowym w regionie, że od was się wszystko zaczęło. Tymczasem śmiała droga, jaką obraliście, okazała się niezwykle skuteczna. Skutkiem tego pozycja Polski jest najmocniejsza od lat.

Zmieniły się też wasze relacje z sąsiadami. Stosunki Warszawy z Berlinem są chyba najlepsze w historii. Bohaterską postawą wywalczyliście sobie prawo do prowadzenia autonomicznej polityki. Staliście się prawdziwym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. 25. rocznica polskiej wolności to okazja do refleksji nad tym, jak wiele udało wam się dokonać.

Norman Podhoretz, amerykański politolog, jeden z twórców neokonserwatyzmu, ruchu intelektualnego, który wywarł duży wpływ na prezydentury Ronalda Reagana i George’a W. Busha, wieloletni redaktor naczelny wpływowego pisma „Commentary”:

Na początku lat 80. byłem bardzo sceptyczny wobec tego, czy Związek Radziecki da się w ogóle zreformować. Obawiałem się, że nie dość stanowcza polityka USA w tej sprawie może doprowadzić do przegrania zimnej wojny. Tymczasem Polska była dla mnie priorytetem naszej polityki zagranicznej.

Reklama