Archiwum Polityki

Święto beatyfikacji

Benedykt XVI podpisał dekret ogłaszający Jana Pawła II błogosławionym Kościoła katolickiego. To kończy spekulacje na temat kłopotów z wyniesieniem na ołtarze papieża Polaka. Machina kościelna rusza teraz w Watykanie i Polsce z przygotowaniami do uroczystości beatyfikacyjnych. Czasu jest niewiele, ale Kościół zdąży, bo docenia kult JPII szerzący się w świecie katolickim i bez oficjalnej beatyfikacji. Przewiduje się, że na plac św. Piotra przybędą miliony wiernych, grób Wojtyły zostanie przeniesiony z katakumb do Bazyliki (bez ekshumacji), by w ten sposób ułatwić doń dostęp. Uroczystości ma poprowadzić sam Benedykt XVI, co jest znaczącym odstępstwem od zwyczaju, że głowa Kościoła przewodniczy tylko uroczystościom kanonizacyjnym.

Beatyfikacja nastąpi 1 maja. Ale nie należy tego interpretować jako gestu w stronę lewicy. Datę wybrano ze względu na to, że w 2011 r. w tym dniu przypada kościelne święto ustanowione przez Jana Pawła II. Jest to dodatkowa premia dla Błogosławionego od Kościoła.

Dekret beatyfikacyjny zbiegł się z pogorszeniem sytuacji politycznej w Polsce na tle konfliktu wokół katastrofy smoleńskiej. Dla polskiego Kościoła to szansa na przyczynienie się do poprawy nastrojów społecznych. Mogłoby to pomóc w odbudowie wizerunku Kościoła jako instytucji pożytku publicznego zdolnej do rewizji budzącej kontrowersje linii działania z czasów kampanii prezydenckiej i wojny o krzyże w ubiegłym roku. Pierwsze reakcje polskich hierarchów na beatyfikację pokazują, że Kościół ma tego świadomość.

Polityka 04.2011 (2791) z dnia 21.01.2011; Flesz. Kraj; s. 5
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną