Ustalenie przyczyn katastrofy Tupolewa zamienia się w wojnę polsko-polską oraz polsko-rosyjską. Obie te wojny nie mają szans na rozstrzygnięcie.
W sprawie raportu MAK Moskwa twierdzi, że chciała dobrze. Ale wyszło jak zwykle.
Na naszych oczach dokonuje się proces zastygania mitologii smoleńskiej w stabilną i przekonującą ideologię.
Generał Andrzej Błasik zginął dwa razy. 10 kwietnia – w katastrofie smoleńskiej. Po raporcie MAK roztrzaskał się jego wizerunek.
Rozmowa z Dariuszem Szwedem, współprzewodniczącym partii Zieloni 2004
Nie garb się i nie spuszczaj głowy, nie rozstawiaj stóp zbyt szeroko i nie pokazuj, że się boisz” – instruuje działaczy PO Andrzej Fedorowicz, właściciel stołecznej agencji medialnej.
Uznawaną dotąd za oazę spokoju i stabilności Tunezją wstrząsnęła krwawa rewolucja. Od popularnej w tym kraju rośliny nazwano ją już rewolucją jaśminową, a ze względu na rolę Internetu – pierwszą Wikirewolucją.
Prof. Jerzy Osiatyński, doradca prezydenta RP do spraw ekonomicznych, o tym, co pozostało z czterech wielkich reform rządu Buzka i jak je trzeba zreformować, oraz o tym, że państwo powinno być matką oszczędną, ale nie skąpą
Dla Krzysztofa Baranowskiego, słynnego żeglarza i medialnej gwiazdy, ten rejs „Chopina” miał być wielkim powrotem. Tym razem jednak nie tylko wiatry przestały mu sprzyjać.
Wciąż w różnych miastach powstają nowe domy dla samotnych matek. Tymczasem w Gdyni już nawet podopieczne widzą, że trafiły w życiową ślepą uliczkę. Cała polska polityka społeczna wciąż się w nią zapędza.
100 tys. internautów w cztery dni podpisało petycję z żądaniem kary więzienia za bestialskie znęcanie się nad zwierzętami. Wymiar sprawiedliwości dotąd w takich sprawach okazywał łaskawość.
Południowy Sudan, najmłodsze państwo Afryki, niepodległość ogłosi w lipcu. Choć wisi nad nim groźba katastrofy humanitarnej, to jego obywatele są pełni optymizmu.
Legenda i etos Dzikiego Zachodu w Arizonie wciąż są żywe. Podobnie jak przywiązanie do broni.
Mari Kiviniemi w rozmowie o relacjach z Rosją, pragmatycznej polityce oraz sile fińskich kobiet.
Rozmowa z prof. Andrzejem Żbikowskim o książce Jana T. Grossa „Złote żniwa”, o białych plamach w okupacyjnej historii Polaków i Żydów, o bohaterstwie i zbrodniach czasu Holokaustu.
Był cenzorem, który postulował większą swobodę słowa i druku, katolikiem żądającym zaprzestania prześladowań protestantów, prawnikiem, który – choć skonfliktowany z monarchą – podjął się jego obrony przed Zgromadzeniem Narodowym.
Co można wyczytać z 20-letniej ciężarówki? Czy Paul Gauguin miał próchnicę? Jak żyli hipisi? Jakiego koloru był najstarszy amerykański św. Mikołaj? Archeologia śmietnikowa odpowiada na wiele pytań.
W Łodzi działa jedno z najlepszych na świecie laboratoriów genetycznych badających cukrzycę. Dzięki właściwej diagnozie niektóre postaci tej choroby można leczyć bez insuliny i znacznie skuteczniej.
Niewidzialna ręka rynku zamiast służyć konsumentom, bywa groźną łapą monopolisty. Niezbędne interwencje urzędów regulujących rynek czasem jednak przynoszą więcej szkód niż pożytków.
Strefa euro jest już za bardzo zrośnięta, by się rozpaść, ale nie dość jednolita, by trwać w obecnym kształcie. Jedynym wyjściem z kryzysu jest kontrolowane bankructwo najsłabszych państw i rozpoczęcie prac nad unią fiskalną.
Stopy procentowe to cena pieniądza, po której go sprzedajemy (depozyty) lub kupujemy (kredyty). Jak jest ustalana, od czego zależy? I co zależy od stopy?
Co czwarty Polak należy do wykluczonych finansowo: nie mają konta, nie korzystają z kart płatniczych. Uważają, że więcej na tym zyskują, niż tracą. Jak ich przekonać, że nie mają racji?
Reżyseria Aronofsky’ego zwala po prostu z nóg. Kreacja Natalie Portman zapewne przejdzie do historii kina (Oscar murowany).
Kinematografia izraelska przeżywa rozkwit. Nominowany do Oscara dramat społeczny „Ajami” jest tego kolejnym, szczególnym dowodem.
Dużo tu, za pomocą scenografii, kostiumów i projekcji, nawiązań do „Gwiezdnych wojen” i innych filmów SF.
Jeden z najinteligentniejszych, najbardziej przemyślanych i najbardziej poruszających polskich spektakli ostatnich lat.
●●●●○○
Jest smok, są rycerze, rusałki, koboldy, utopce i skrzaty.
Prace wideo Bałki uderzają, podobnie jak i jego rzeźby, powściągliwością i wyrafinowaniem estetycznym.
Niesamowitą barwę głosu młodej wokalistki najlepiej eksponują brytyjscy producenci.
Pozytywna siła tych piosenek jest tak zdrowa, że w naszych warunkach geograficznych powinni dostać dofinansowanie z NFZ.
Stracić GY!BE na scenie w Poznaniu to jak przegapić Hendriksa w 1967 r.
Apichatpong Weerasethakul − warto zapamiętać to trudne nazwisko. Tajski reżyser jest bowiem największym nowatorem współczesnego kina.
Co jest dziś podstawą sukcesów amerykańskich seriali historycznych? Czerpanie ze współczesności. Najnowszy dowód to „Zakazane imperium”, sztandarowy produkt stacji HBO.
Najbardziej ucieszyłam się z tego, że Janina Duszejko zabiła myśliwych.
Trylogia hiszpańskiego pisarza Javiera Maríasa, której pierwszy tom „Twoja twarz jutro” trafił już do Polski,to wielka metafizyczna powieść szpiegowska. Czy przyniesie autorowi Nagrodę Nobla?
Kolejny tom w naszej serii to „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”, najbardziej znana powieść Ilji Erenburga.
Naszą kolekcję poświęconą 15 wspaniałym muzykom XX i XXI w. kończymy prezentacją jednego z najwybitniejszych skrzypków obecnych czasów – Gidona Kremera.
O tym, jak Australijczyk patrzy na Polskę i Polaków po 18 latach życia wśród nas - mówi Michael Moran, autor książki o naszym kraju.
Pojechały po lepsze życie. Znalazły to samo, co w swojej wsi: ból, cierpienie, szarzyznę. I upokorzenie: oskarżono je o morderstwo.
Monika Itoya, wdowa po zastrzelonym przez policjanta na Stadionie Dziesięciolecia Nigeryjczyku, mieszka z trójką dzieci na 10 m kw. Państwo nie zrobiło na razie nic, by jej pomóc.
Radom stał się największym miastem w Polsce, w którym rządzi PiS. Ta partia od dawna ma tam mocne wpływy. Jak zmienia miasto, co zyskują mieszkańcy?
Akcja tego serialu dzieje się współcześnie w średniowiecznej części Europy. Udający Polaka pomorski diabeł utrzymuje ścisłe kontakty z nieliczącym się w świecie państewkiem, które zajmuje całą wschodnią Europę i pół Azji. Udaje ono, że ma ropę i gaz, i lasy, i diamenty, ale tylko udaje.
Obcięcie przez Sejm dotacji budżetowych dla partii politycznych wpłynęło na kształt oferty programowej tych ostatnich.
Za roślinę leczniczą uważa się każdą roślinę użytą przez człowieka lub zwierzę, w dowolnej postaci i w jakikolwiek sposób, która wywiera określone działanie farmakologiczne. Pojęciem surowca roślinnego określa się dowolną część rośliny używaną do celów leczniczych, natomiast lekiem roślinnym mogą być, oprócz samego surowca, wyciągi płynne lub suche z surowca albo też izolowane czyste związki chemiczne.
Estonia zdecydowanie chce do Europy: od 2004 r. jest w Unii, 1 stycznia 2011 r. weszła do strefy euro. Ale nadal nie potrafi sobie poradzić z carsko-sowieckim spadkiem w postaci mniejszości rosyjskiej, która stanowi tu jedną czwartą ludności.