Kultura

Rewolucyjna orkiestra

Godspeed You! Black Emperor w Polsce!

Godspeed You! Black Emperor podczas koncertu Godspeed You! Black Emperor podczas koncertu materiały prasowe
Stracić GY!BE na scenie w Poznaniu to jak przegapić Hendriksa w 1967 r.

Montrealska komuna artystyczna, z której wywodzą się członkowie grupy o tej długiej i pompatycznej nazwie, przez lata robiła wszystko, żeby zrazić do siebie największe koncerny i rządy mocarstw. Do elektryzujących rockowych nagrań opartych na niekończącym się crescendo i granych w orkiestrowym składzie rozbudowanym o instrumenty smyczkowe dopisywała filozofię alterglobalistyczną i hasła antywojenne. Muzycznie ukształtowała całe pokolenie. I osierociła je w 2002 r., zawieszając działalność koncertową, gdy na fali amerykańskiego strachu po atakach na WTC Efrim Menuck i jego koledzy stali się przedmiotem śledztwa FBI.

Rwetes, jaki wywołała niedawna reaktywacja zespołu, i wiadomość o tym, że po raz pierwszy przyjadą do Polski, jest uzasadniony – stracić GY!BE (tak przyjęło się ich nazwę skracać) na scenie to jak przegapić Hendriksa w 1967 r. albo The Clash w 1979 r. Kto się boi sprawdzić sam, niech pomyśli o tym, co potem opowie dzieciom.

Godspeed You! Black Emperor – 22.01 Poznań, Eskulap

Polityka 04.2011 (2791) z dnia 21.01.2011; Zapowiedzi kulturalne; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucyjna orkiestra"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną