W walce z nieuczciwą konkurencją

Duście, ale nie uduście
Niewidzialna ręka rynku zamiast służyć konsumentom, bywa groźną łapą monopolisty. Niezbędne interwencje urzędów regulujących rynek czasem jednak przynoszą więcej szkód niż pożytków.
Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Wojciech Olkuśnik/Agencja Gazeta

Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Potrzebę tworzenia instytucji regulacyjnych uświadomiliśmy sobie wkrótce potem, jak w Polsce pojawił się prawdziwy rynek. Powinna na nim panować wolna konkurencja, ale ciężko ją sobie wyobrazić w kraju, w którym przez 50 lat państwo budowało monopole. Najgroźniejsze były te infrastrukturalne, niemal niemożliwe do rozbicia. No bo jak zdemonopolizować Polskie Koleje Państwowe, właściciela wszystkich torów kolejowych w kraju? Przez prywatyzację? Ten nowy, prywatny nabywca też byłby przecież monopolistą. Jak się te szyny podzieli między kilku prywatnych właścicieli, to oni też będą monopolistami, tyle że mniejszymi, terytorialnymi. Tak do dzisiaj jest w energetyce, w której wybór dostawcy prądu ciągle jest raczej teoretyczny.

Innym infrastrukturalnym monopolem cieszyła się Telekomunikacja Polska, po prywatyzacji – francuska (stała się własnością France Telecom, firmy kontrolowanej przez francuskie państwo). Po sprzedaży TP Francuzom jakoś nie odczuliśmy poprawy, ceny rozmów telefonicznych pozostawały najwyższe w Europie. No bo kto takiemu gigantowi podskoczy? Łatwo można stworzyć spółkę, która ogłosi się konkurentem TP, ale nie zbuduje od zaraz sieci połączeń telefonicznych, którą monopolista tworzył przez wiele lat.

Regulatorzy silni i inni

Regulatorzy wydawali się najlepsi na te kłopoty – takie instytucje to zresztą w gospodarce rynkowej środek sprawdzony.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną