Archiwum Polityki

Laureaci 2006

Paszporty „Polityki” zostały rozdane już po raz 14. Nasze symboliczne dowody tożsamości (plus „diety” w wysokości 10 tys. zł dla każdego laureata) trafiły do rąk twórców młodych i obiecujących, mających w dorobku artystycznym pierwsze znaczące sukcesy i zapewne wielkie kariery przed sobą. Wierzymy, że wkrótce staną się tak znanymi i cenionymi twórcami jak wielu naszych laureatów z poprzednich lat.

Zamieszczone obok nazwiska laureatów wraz z krótkim przypomnieniem ich dokonań to zarazem przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego sezonu. Nie od dziś o jakości naszej sztuki decydują twórcy młodzi, nie dziwi zatem, że średnia wieku nagrodzonych wynosi w tym roku około 28 lat (rok temu – 32, dwa lata temu – 34 lata). Jak zwykle wśród naszych laureatów – a w jeszcze większym stopniu wśród nominowanych – znaleźli się debiutanci. Jacek Dehnel dał się wprawdzie poznać wcześniej jako poeta, ale „Lala” to jego pierwsza powieść – pierwsza i od razu wyjątkowo dojrzała, nie tylko w formie artystycznej. Absolutnym debiutantem jest natomiast Ignacy Karpowicz, autor powieści „Niehalo”, który – oprócz Michała Witkowskiego – konkurował z Dehnelem o Paszport. Także w kinie zwyciężył debiutant – Sławomira Fabickiego nagradzamy za pierwszy film pełnometrażowy „Z odzysku”. Wśród nominowanych znalazł się inny debiutant – Xawery Żuławski oraz aktorka Jowita Budnik, dla której występ w „Placu Zbawiciela” był pierwszym tak poważnym zadaniem aktorskim.

Paszporty przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy „Polityki” (kierownictwo redakcji oraz dział kultury w komplecie), stoi jednak za nimi autorytet polskiej krytyki. Jak co roku poprosiliśmy wybranych krytyków (dziesięciu w każdej z sześciu dziedzin, w których przyznajemy Paszporty) o zgłoszenie trzech kandydatur, następnie zsumowaliśmy ich propozycje, a artyści, których nazwiska pojawiły się najczęściej, zostali oficjalnie nominowani do naszej nagrody.

Polityka 2.2007 (2587) z dnia 13.01.2007; Kultura; s. 58
Reklama