Archiwum Polityki

Czarne gwiazdy

Na stronie internetowej aktorki Halle Berry, która dostała Oscara za najlepszą kobiecą rolę i jest pierwszą czarną gwiazdą ekranu, którą spotkało takie wyróżnienie, pojawił się napis KKK, symbolizujący Ku-Klux-Klan. W Stanach Zjednoczonych nie milkną komentarze po tegorocznej ceremonii rozdania nagród Akademii Filmowej, która w tym roku, jak się pisze, przełamała „barierę koloru”.

J eśli to znak, że Hollywood jest nareszcie gotowe oceniać aktora na podstawie jego umiejętności, a nie koloru skóry, to jest to pozytywne. Jeśli jednak okaże się, że to tylko chwilowa sytuacja, będzie to oznaczać, że Hollywood ciągle nie wie, na czym polega prawdziwe równouprawnienie –tłumaczył Kweisi Mfume, przewodniczący wpływowej organizacji National Association for the Advancement of Colored People (narodowe stowarzyszenie na rzecz poprawy sytuacji osób kolorowych).

W podobnym tonie wypowiedział się znany czarnoskóry reżyser Spike Lee: – Prawdziwym testem dla Hollywood będzie to, co stanie się za rok czy za pięć lat.

Polityka 15.2002 (2345) z dnia 13.04.2002; Kultura; s. 45
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >