Archiwum Polityki

Wpływ woźnych na atmosferę

Senatorowie apelują o budowanie atmosfery wychowawczej w Polsce. Uchwała w tej sprawie jest przedmiotem prac komisji senackich. Szef komisji edukacji, nauki i młodzieży Kazimierz Wiatr (PiS) reprezentujący wnioskodawców wyjaśnia, że pomysł podjęcia takiej inicjatywy uchwałodawczej zrodził się po wydarzeniach w gdańskim gimnazjum i samobójczej śmierci uczennicy Ani.

Senat przypomina w projekcie, że wychowanie młodego pokolenia jest obowiązkiem całego społeczeństwa, wszystkich obywateli, wszystkich instytucji państwa. Odbywa się ono „przede wszystkim w domu, szkole i w kościele, ale także na ulicy i w autobusie, w sklepie i w miejscu pracy”. Senatorowie wskazują na znaczenie przykładu dawanego przez „rodziców, nauczycieli i księży, ale także polityków i każdego z obywateli”.

W szkole wszystko wpływa na wychowanie, „nauczyciele i woźni, wygląd klasy i stan pomocy naukowych”. Senator reprezentujący wnioskodawców wielką rolę w procesie wychowawczym przypisuje duchownym: – Bardzo ważna w szkole jest obecność księdza, nie tylko na katechezie. Koalicja ma bezpieczną większość w Senacie, więc losy uchwały są przesądzone, a senatorowie mają nadzieję, że „zbudujemy wspólnie w Polsce atmosferę wychowania na dziś i dla przyszłych pokoleń!”.

Polityka 8.2007 (2593) z dnia 24.02.2007; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 18
Reklama