Które okręgi wyborcze otrzymują za mało, a które za dużo mandatów? Rozmowa Łukasza Pawłowskiego z dr. hab. Jackiem Hamanem o konieczności modyfikacji podziału mandatów między okręgi i problemie niedoszacowania głosów z zagranicy.
Zdaniem Donalda Tuska – i trudno się nie zgodzić – kryzys ukraiński to nie jest czas na wyjazdy. Czy naprawdę marszałek Grodzki i jego współpracownicy nie widzą problemu?
Nadzwyczajna komisja ds. Pegasusa w Senacie wysłuchuje wyjaśnień kolejnych ofiar inwigilacji oraz ekspertów, a w Sejmie może powstać komisja śledcza. Czego możemy się dowiedzieć? Rozmowa z publicystką „Polityki” Ewą Siedlecką.
Przesłuchiwany przez senacką komisję John Scott Railton z Citizen Lab mówił, że miał wrażenie déjà vu: rosyjscy hakerzy robili tak z korespondencją Aleksieja Nawalnego. Kanadyjczycy potwierdzili też, że inwigilację można prowadzić nawet po wygaśnięciu licencji na Pegasusa.
Senat powołał w środę nadzwyczajną komisję ds. inwigilacji przeciwników politycznych PiS. Będzie miała dużo mniejsze uprawnienia niż komisja śledcza, ale może odegrać pewną rolę.
Jak to się stało, że Senat przegłosował nowelizację ustawy o cudzoziemcach umożliwiającą pushback, czyli siłowe wypychanie ludzi przez zieloną granicę?
Likwidacja Izby Dyscyplinarnej i wygaśnięcie stosunku służbowego jej sędziów, a także zmiana zasad postępowań dyscyplinarnych – kompleksowe wykonanie wyroku TSUE przygotował senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski.
Politycy i urzędnicy państwowi powinni przyzwoicie zarabiać. Ale w państwie demokratycznym nie tak się to robi.
Senator Lidia Staroń wygrała dziewięcioma głosami z prof. Marcinem Wiąckiem w sejmowym głosowaniu nad kandydatami na RPO. Jeszcze miesiąc temu mogłaby poważnie liczyć na poparcie Senatu. Ale popełniła błąd: dała się poznać.
248 głosów za, 198 przeciw i 4 wstrzymujące się – Sejm wybrał prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. To dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki. Poparło go trzech ludowców – czy PiS porozumiał się z PSL w Senacie?