Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kalendarium wyborcze. Jakie są najważniejsze daty przed głosowaniem

Czeka nas intensywna kampania wyborcza, która zdecyduje, kto 15 października zostanie zwycięzcą. Czeka nas intensywna kampania wyborcza, która zdecyduje, kto 15 października zostanie zwycięzcą. Anna S. Kowalska / Polityka
We wtorek 8 sierpnia rozpoczęła się w Polsce oficjalna kampania przed wyborami do Sejmu i Senatu, choć ta nieoficjalna trwa już od kilku miesięcy. Co to oznacza?

Teraz rywalizacja wyborcza się nasili, kraj zaleją billboardy, a w mediach – w ciągu kilku dni – pojawią się spoty. Rozpocznie się też ostra gra między kandydatami w okręgach. Na tym etapie sondaże nie przesądzają, kto przejmie władzę. Czeka nas więc ciekawa i intensywna kampania, która zdecyduje, kto zostanie zwycięzcą. Przedstawiamy najważniejsze daty przed najważniejszym politycznie dniem tej jesieni – 15 października.

Obwody i limity wydatków

8 sierpnia Andrzej Duda zarządził wybory i jeszcze tego dnia postanowienie prezydenta zostało opublikowane w „Dzienniku Ustaw”. W ciągu 14 dni Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi liczbę wyborców, na podstawie której zostanie ustalony dokładny limit wydatków na kampanię. Wyniesie on ponad 33 mln zł na komitet, ale tylko największe partie będą w stanie wydać kwoty zbliżone do tego poziomu.

Do 31 sierpnia komisarze wyborczy muszą dokonać zmian w podziale na stałe obwody głosowania. Do tego dnia dowiemy się więc, ile nowych komisji powstanie w związku z wprowadzeniem przez PiS zmian w kodeksie wyborczym na początku roku.

Rejestracja komitetów i list kandydatów

Do 28 sierpnia w PKW muszą się zarejestrować komitety wyborcze. Kandydatów mogą zgłaszać komitety wyborcze partii, komitety wyborcze wyborców oraz koalicyjne komitety wyborcze. Start w ramach koalicji oznacza wyższy, 8-proc. próg wyborczy, podczas gdy w pozostałych przypadkach obowiązuje próg 5 proc. 8 proc. poparcia będzie musiała przekroczyć Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050, która zadeklarowała w środę rano, że wniosek o rejestrację swojego koalicyjnego komitetu wyborczego złoży w ciągu kilkunastu godzin. Wnioski o rejestrację partyjnych komitetów wyborczych (z 5-proc. progiem) złożyły Konfederacja i Nowa Lewica.

Do 6 września (do godz. 16) komitety muszą zarejestrować listy kandydatów w 41 okręgach wyborczych do Sejmu i kandydatów w stu jednomandatowych okręgach do Senatu. Na liście do Sejmu kandydatów nie może być mniej, niż wynosi liczba posłów wybieranych w danym okręgu, ani więcej niż dwukrotność tej liczby. Na każdej liście musi też być po minimum 35 proc. kobiet i mężczyzn.

Aby zarejestrować listę, trzeba w danym okręgu zebrać podpisy co najmniej 5 tys. mieszkańców. Komitet, który zbierze podpisy w co najmniej 21 okręgach, może zarejestrować listy w całym kraju. Przy zgłaszaniu kandydatów na senatora trzeba złożyć w danym okręgu 2 tys. podpisów poparcia. Ich zebranie będzie wyzwaniem i pierwszym testem wyborczym dla najmniejszych komitetów, takich jak Bezpartyjni Samorządowcy.

Audycje, cisza i wybory

Od 30 września komitety będą mogły publikować w mediach bezpłatne audycje wyborcze. Łączny czas rozpowszechniania ich wynosi 30 godzin w Polskim Radiu i 15 godzin w TVP. Kampanię w mediach ogólnokrajowych mogą prowadzić komitety, które zarejestrowały listy w całym kraju. Telewizja publiczna ma też obowiązek przeprowadzenia debat między przedstawicielami komitetów wyborczych, które wystawiają kandydatów na posłów we wszystkich okręgach. Publikowanie płatnych spotów jest dozwolone od momentu przyjęcia przez organ wyborczy informacji o utworzeniu komitetu.

15 października odbędą się wybory parlamentarne. Kampania zakończy się 13 października o północy – od tej pory obowiązywać będzie cisza wyborcza – nie będzie można wówczas agitować ani publikować sondaży. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną