Archiwum Polityki

Domy bez wyjścia

Zostaliśmy sprzedani razem z domami jak inwentarz albo meble – mówią lokatorzy dawnych zakładowych mieszkań. Nowi właściciele budynków, którzy spodziewali się łatwego zarobku, także nie wyszli na tym zakupie dobrze. Właśnie rozpoczyna się nowa próba sił między obydwiema stronami.

Annę Sołtys i jej męża nowy właściciel zawiadomił, że wypowiada im najem. Mieszkanie o powierzchni 41,6 m kw. zajmują cztery osoby, którym trzeba zapewnić lokal zamienny (w tej samej miejscowości, o nie mniejszej powierzchni i nie gorszym standardzie, do czego zobowiązuje art. 2 ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów). Nowy właściciel wyjdzie na tym nieszczególnie. Anna Sołtys uważa jednak, że nie chodzi o dobry interes. Wypowiedzenie jest karą za jej kilkuletnią walkę, żeby mieszkania w dawnych domach zakładowych mogli kupić lokatorzy.

Najemcy 197 mieszkań przy ul. Zaułek Rogoziński we Wrocławiu, które do 10 grudnia 1996 r. były własnością Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego PZZ (w trakcie likwidacji), przez rok starali się odkupić je od syndyka upadłego przedsiębiorstwa. Pani syndyk wolała sprzedać domy i grunty taniej, ale jednemu nabywcy, czyli prościej i szybciej. Kupiła je spółdzielnia mieszkaniowa Gawra. Wkrótce zarząd spółdzielni wyłożył karty na stół. Zaproponował lokatorom wykupienie mieszkań dwanaście razy drożej, niż zapłaciła za nie Gawra. – Tę spółdzielnię utworzono tylko po to, żeby zdobyć uzbrojone tereny budowlane za małe pieniądze – twierdzi Anna Sołtys.

Mieszkania okazały się trudne do zbycia. W liście intencyjnym do zarządu Gawry lokatorzy deklarowali, że gotowi są je wykupić, ale na zasadach, na jakich sprzedaje się dzisiaj mieszkania zakładowe, czyli z upustami sięgającymi nawet 95 proc. rynkowej ceny. Zarząd Gawry nie zamierza iść na ustępstwa, a nawet co pewien czas podnosi ceny. Wiadomo, że takich nie dostanie: byłych pracowników przedsiębiorstwa-bankruta nie stać na zapłacenie więcej niż deklarują.

Przeciąganie liny

Nakaz opuszczenia mieszkania, i to w ciągu miesiąca, dostała także Dorota Gęborek, przewodnicząca Komitetu Obrony Lokatorów Silma SA z Sosnowca.

Polityka 42.2002 (2372) z dnia 19.10.2002; Gospodarka; s. 40
Reklama