Archiwum Polityki

Zbytni lexus

Lexusy są dwa. Jeden czarny, drugi granatowy. Oba luksusowe, błyszczące i pełne bajerów. Każdy kosztował 300 tys. zł, bo bajerów jest więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Ale Lexusy przynoszą nieszczęście. Pracę przez nie stracili już prezes i członek zarządu Elektrowni Opole SA. Nowy prezes na wszelki wypadek Lexusami nie jeździ.

Samochody zamówił były prezes Józef Pękala, legenda polskiego przemysłu elektroenergetycznego. Dyrektor elektrowni Jaworzno III, budowniczy Elektrowni Opole, jednej z ostatnich wielkich budów PRL, ukończonej w 1993 r. Był jakby wprost wyjęty z peerelowskiego serialu „Dyrektorzy”. Kierował elektrownią przez prawie ćwierć wieku. Zmieniały się ustroje, koalicje rządowe, odchodzili sekretarze i ministrowie, a Józef Pękala trwał, chwalony za sukcesy, wspieranie inicjatyw społecznych i kulturalnych, rodzinny stosunek do pracowników.

Prawie wszystkich znał po nazwisku – mówią ludzie. – Nazywaliśmy go Józef I.

Prezes Pękala zdążył odbyć Lexusem tylko jedną podróż – z Opola do pensjonatu Jamrozowa Polana w Dusznikach Zdroju na wyjazdowe spotkanie kierownictwa firmy. Stan licznika wynosi 474 km. Następnego dnia o samochodzie napisała lokalna „Nowa Trybuna Opolska”. Prezes tłumaczył, że miał już dość jeżdżenia starymi Passatami, a Lexusy mają fotele z wbudowanymi wibratorami, masującymi w trakcie jazdy plecy. Wybuchł skandal. Część polityków mówiła o karygodnej rozrzutności, poseł Samoobrony o aksamitnym tyłku prezesa. Ale nie wiadomo, co bardziej wzburzyło posłów: wibrujące fotele czy pogardliwe słowa wobec marek samochodów, którymi jeżdżą sami.

Takie limuzyny jak Toyota Lexus LS 430 nie czekają na klientów w salonie, są przygotowywane na specjalne zamówienie w Japonii. Elektrownia zamówiła swoje w sierpniu zeszłego roku, nadeszły w styczniu 2002 r. Mają ponad 5 m długości, 282 KM mocy, pojemność 4300 cm sześc., rozpędzają się do 100 km w 6 sekund. W 2001 r. w całej Polsce zamówiono tylko 10 takich limuzyn. Samochodem tej klasy nie jeździ nawet premier. A Elektrownia Opole jest w 100 proc.

Polityka 12.2002 (2342) z dnia 23.03.2002; Społeczeństwo; s. 89
Reklama