Archiwum Polityki

Paszport POLITYKI - Nominacje. Film

W tym roku wcześniej niż zwykle rozpoczynamy „akcję paszportową”, zdecydowaliśmy się bowiem wprowadzić pewne zmiany w procedurze wyłaniania laureatów nagród kulturalnych naszego tygodnika.

Po pierwsze, wprowadzamy ścisłą kategorię „nominowani”, której dotychczas nie było. To znaczy nominowanymi mogli czuć się wszyscy wymienieni (choćby raz!) przez krytyków, co jednak prowadziło do inflacji wyróżnienia.

Teraz będzie inaczej.

Zwiększamy do dziesięciu liczbę nominujących w każdej dziedzinie

(poprzednio było pięciu), dzięki czemu rejestr wskazań stanie się bardziej miarodajny, zaś nasza nagroda będzie w jeszcze większym niż dotychczas stopniu jednocześnie nagrodą krytyki polskiej.

Następnie zsumujemy głosy oddane przez krytyków. Trzy najczęściej pojawiające się osoby dostają oficjalną nominację do Paszportów „Polityki”. Wszyscy nominowani zostaną zaproszeni na galę, podczas której już po raz 12 ogłosimy nazwiska zwycięzców w każdej z sześciu dziedzin kultury (literatura, film, teatr, plastyka, muzyka poważna, muzyka rozrywkowa). Laureatów wyłoni kapituła redakcyjna.

Poczynając od tego numeru „Polityki” przez sześć kolejnych tygodni będziemy publikować nazwiska nominowanych w poszczególnych kategoriach. Zaczynamy od filmu. Za tydzień plastyka.

Leszek Dawid za film „Bar na Victorii”

Urodził się w 1971 r. w Kluczborku. W czasie studiów na Wydziale Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej (które właśnie kończy) zrealizował kilka etiud krótkometrażowych oraz godzinny film dokumentalny „Bar na Victorii”, opowiadający o dwóch młodych Polakach szukających pracy w Londynie. Film dostał wiele nagród, m.in. Grand Prix na zakończonym niedawno Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych Mediaschool w Łodzi (startowało 95 filmów, reprezentujących 31 uczelni z 21 krajów).

Polityka 47.2004 (2479) z dnia 20.11.2004; Kultura; s. 70
Reklama