Czy można skleić Białą Księgę Ministerstwa Finansów z prorodzinną polityką AWS? Jeśli reforma podatkowa ma się zacząć w przyszłym roku, zostało niewiele czasu na polityczne porozumienie w obrębie rządzącej koalicji. AWS po pierwszych atakach na "nowy plan Balcerowicza", usiadła do rozmów. Może to być początek rozmowy na temat albo gry na zwłokę.
Leszek Balcerowicz powiada, że podatki powinny być proste, niskie, jednolite zarówno dla ludzi, jak i przedsiębiorstw. Niskie i płaskie podatki oznaczają mniejsze wpływy do kasy państwa, a zatem ceną polityczną i społeczną, jaką trzeba zapłacić za stworzenie nowego systemu, jest likwidacja ulg. Zdaniem Balcerowicza gra jest warta świeczki: w najbliższych latach, dzięki niskim i prostym podatkom (szczególnie dla przedsiębiorstw), wzrośnie koniunktura w gospodarce, pojawią się nowe miejsca pracy, ludzie zarobią więcej. Niskie podatki w Polsce mogą być zachętą dla inwestorów zagranicznych, przyczynią się do redukcji szarej strefy w gospodarce.
Politykom AWS Biała Księga pachnie rewolucją. - To zbyt poważna sprawa, by działać szybko - studzi Marian Krzaklewski, lider AWS, który za dwa tygodnie ma zjazd "Solidarności" i na wszelki wypadek wolałby w tej sprawie nie zajmować żadnego stanowiska. Owszem, w AWS mogą dyskutować o uproszczeniu systemu podatkowego, dopuszczają nawet możliwość likwidacji niektórych ulg, ale warunkiem pierwszym i podstawowym jest wprowadzenie do podatków "jakiejś prorodzinnej ulgi od przyszłego roku", zrozumiałej dla podatników (czytaj - wyborców), odczuwalnych dla ludzi biednych i rodzin wielodzietnych. Nie przekonuje ich argumentacja Balcerowicza, że już sam fakt utrzymywania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego działa na korzyść wszystkich rodzin w Polsce.
Kluczem do reformy podatkowej w Polsce jest porozumienie się wewnątrz koalicji AWS-UW. Po tumulcie, jaki panował przez kilka dni po opublikowaniu Białej Księgi, nastąpiło pewne uspokojenie. Politycy koalicji dali sobie kilka dni na zapoznanie się z założeniami rewolucji podatkowej Balcerowicza. Niezależnie od toczących się obrad rządu, zaplanowano kolejne posiedzenia KERM i KSERM.