Archiwum Polityki

Domki na piasku

Inwestycje mieszkaniowe to dziś eldorado. Na gorącym rynku można sprzedać wszystko. W Warszawie padł niedawno rekord: 28 tys. zł za metr. Więc kto może, bierze się za budowanie.
Polityka

Firma Samko, która od wielu lat naprawia skrzynie biegów i sprzedaje części do automatycznych skrzyń, ostatnio buduje także mieszkania na warszawskiej Woli. Deweloperem została spółka 7bulls.com SA, znana z dwóch rodzajów działalności: jest największym w Polsce sprzedawcą samochodów dostawczych i ciężarowych Iveco (pod szyldem AS Motors), a od 2000 r. także firmą informatyczną. Ostatnio zarząd zdecydował, że 7bulls.com SA zmieni profil i zajmie się wyłącznie budownictwem mieszkaniowym oraz obrotem nieruchomościami. Z kolei Petro Invest, spółka Ryszarda Krauze prowadząca inwestycje w sektorze paliwowym, buduje niewielki luksusowy apartamentowiec na Saskiej Kępie.

– Inwestycje mieszkaniowe przynoszą ostatnio 30 proc. zysku. To dlatego wszyscy rwą się do budowania – komentuje prof. Witold Werner z Instytutu Rozwoju Miast. Nowi deweloperzy nastawiają się zwykle na budownictwo luksusowe, na którym zarabia się najwięcej. W apartamentowcu Petro Investu na Saskiej Kępie ceny metra zaczynają się od 16 tys. zł. Mieszkania oddane zostaną bez podłóg, posadzek, białego montażu. Wykończenie, godne luksusowego domu, też będzie kosztowało słono. Również 7bulls.com SA będzie budować mieszkania o wysokim standardzie (cen jeszcze nie podaje). Przy ul. Grójeckiej 194 w Warszawie zaplanowano domy z 549 apartamentami i sklepami na parterach. Spółka odkupiła teren i dokumentację tej inwestycji, nazwanej Triton Parkiem, od firmy Triton Development (wchodzącej dopiero na rynek) i zamierza przejąć także jej nazwę.

Deweloperem chce zostać Ruch, ten od kiosków, który ma sporo świetnie położonych terenów

w dużych miastach, idealnych pod budownictwo apartamentowe (w Warszawie np. przy ul. Wroniej). Stan prawny 14 z tych nieruchomości został uregulowany.

Polityka 13.2007 (2598) z dnia 31.03.2007; Rynek; s. 44
Reklama