Archiwum Polityki

Lepper i Miller poobserwują

Na miesiąc przed zaplanowanymi wyborami prezydenckimi w Rosji OBWE odrzuciła warunki stawiane jej przez stronę rosyjską (m.in. ograniczenie liczby wysłanników) i obserwatorów swoich nie wyśle. W sukurs rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej przyjdzie za to prawdopodobnie delegacja Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, enigmatycznej placówki kierowanej przez rzecznika Samoobrony – Mateusza Piskorskiego.

O Centrum wiadomo niewiele. Piskorski tłumaczy, że otrzymało zaproszenie od zaprzyjaźnionej rosyjskiej Fundacji na Rzecz Wolnych Wyborów, zaś jemu osobiście powierzono zadanie skompletowania kilkuosobowej delegacji. Według najświeższych ustaleń, znajdą się w niej: sam Piskorski, Andrzej Lepper, Krzysztof Sikora oraz były premier Leszek Miller. Udział tego ostatniego stoi jeszcze pod znakiem zapytania.

Na pytanie o sens organizacji misji obserwacyjnej w warunkach, które zakwestionowała OBWE, Piskorski akcentuje odmienny charakter misji OBWE i jego organizacji pozarządowej: – OBWE odrzuciła warunki, które jej zaproponowano, co nie oznacza, że my dostaniemy podobne.

Polityka 8.2008 (2642) z dnia 23.02.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama