Archiwum Polityki

Trzeba to wreszcie przeczytać

Są takie książki, o których często się dyskutuje, nie pamiętając wcale, że się ich nie czytało. Na jakie lektury nie starczyło nam jeszcze czasu? Czy w wakacje uda się nadrobić „wieczne zaległości” – z definicji nie do odrobienia? Wypada mieć nadzieję, że przynajmniej część z nas spróbuje to uczynić. Oto propozycje znanych osób, które odważnie przyznały się do lekturowych braków. Ich deklaracje to jednocześnie znakomity zestaw tytułów do przeczytania na wakacje.

Michał Boni, polonista, polityk

Od kilku sezonów próbuję przeczytać Trylogię nowojorską Paula Austera. To pisarz, o którym dużo się mówi, a jego filmowe przyjaźnie i fascynacje tylko zachęcają dodatkowo do lektury. Kiedyś w Nowym Jorku kupiłem sobie komiks według tej książki, który w pewnym sensie jest estetycznym dopełnieniem powieści. Ale nawet przeloty przez Atlantyk, mimo obecności książki Austera w podróżnym plecaku, nie otworzyły pierwszej strony.

Auster jest także świetnie wykształconym znawcą literatury. Więc jakby w duchu jego myśli chciałbym podczas tegorocznych wakacji zajrzeć (ale i nasycić się prawdziwą lekturą – spokojną, powolną, wysmakowaną) do dzieł wybitnych myślicieli i pisarzy, którzy dopiero teraz zaczynają wchodzić w obieg kulturowy w Polsce.

Już zimą, a szczególnie po przeczytaniu tekstu Adama Michnika, wygłoszonego w chwi-li otrzymywania nagrody im. Erazma z Rotterdamu, chciałem sięgnąć do eseju Dunaj Claudia Magrisa, a zaraz potem do świeżo wydanego Mikrokosmosu tego autora. Pierwsza książka jest wyprawą w dorzecza i główny nurt kultury Dunaju, druga zaś jest opowieścią o Trieście, jego kawiarniach, zapomnianej pamięci o Żydach, słynnych postaciach XX-wiecznej rzeczywistości, które – jak Joyce – zostawiły swój ślad w pamięci tej przestrzeni. I jeszcze, żeby uczynić z wakacyjnej przygody małą wędrówkę w głąb splątanych dziejów kultury dwudziestego stulecia, chcę zabrać ze sobą Wyznania patrycjusza Sandora Maraia, węgierskiego pisarza, żyjącego lata całe z dala od ojczyzny.

Marek Borowski, marszałek Sejmu

Moje wakacyjne lektury: Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu, Mario Vargas Llosa Rozmowa w Katedrze – obie wydane w serii kanon XX wieku.

Polityka 27.2002 (2357) z dnia 06.07.2002; Kultura; s. 49
Reklama