Archiwum Polityki

Złowić na Żywca

Pod koniec lipca do Sądu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej wpłynął pozew spadkobierców arcyksięcia dążących do odzyskania własności ziemi i "starego browaru".

Po co to wszystko ojcu Joachimowi i rozrzuconym po Europie "polskim Habsburgom", bo tak właśnie tę linię jednego z największych europejskich rodów nazywano już w XIX w.?

- Choć jako zakonnik osobiście nic z tego nie będę miał, ale brat i siostry powinni odczuć, co to oznacza święte prawo własności - wyjaśnia 86-letni dominikanin. - Nie chcemy nic w naturze, zadowoli nas finansowa rekompensata. Moja część przejdzie na cele charytatywne i inwestycje zakonu.

Sprawiedliwość historyczna i święte prawo własności zderzą się w tym przypadku z polityką reprywatyzacyjną III Rzeczpospolitej, racjami Skarbu Państwa i interesami koncernu Heineken.

Dzisiejsze Zakłady Piwowarskie SA - odwołujące się bez przerwy do habsburskich korzeni (zbudowane i uruchomione w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka, a po jego śmierci odziedziczone w 1895 r. przez bratanka, Karola Stefana) w 75 proc. należą do Heineken International Beheer B.V., drugiego największego na świecie producenta piwa. Żywiec wytwarza ponad 2 mln hektolitrów piwa rocznie i kontroluje ponad 11 proc. krajowego rynku. Firma od początku zaliczana jest do giełdowej czołówki - w ubiegłym roku dała 38 mln zysku netto. Jej wartość rynkowa sięga 1,3 mld zł. Kilka tygodni temu głośno było o konsolidacji producentów piwa - rozpoczęta została, pod auspicjami Heinekena, fuzja Żywca z Elbrewery (EB należy do australijskiej spółki Brewpole). Jeżeli wszystko zostanie zapięte na ostatni guzik, będzie to wydarzenie o wymiarze europejskim - połączone firmy opanowałyby ponad jedną trzecią polskiego rynku piwa. Powstająca spółka ma nazywać się Żywiec.

"W obecnej sytuacji kwestia roszczeń spadkobierców po Karolu Olbrachcie Habsburgu wymaga pilnego i bezwzględnie uprzedniego rozstrzygnięcia przed dokonywaniem dalszych operacji kapitałowych, które mogłyby jeszcze bardziej zaciemnić sytuację prawną i majątkową browaru w Żywcu" - takie stanowisko, w piśmie do "Polityki", reprezentują adwokaci Habsburgów.

Polityka 33.1998 (2154) z dnia 15.08.1998; Gospodarka; s. 52
Reklama