Malować wydatną szczękę czy upiększać? O roli portretów zamawianych u nadwornych artystów dynastii Habsburgów opowiada dr Oskar Rojewski.
Czyli dzieje traktatu, który słusznie przeszedł do historii jako „Pokój Dam”. Jaki z tego wniosek, drodzy Panowie?
Zmiana stosunku galicyjskich Polaków do zmarłego przed 100 laty Franciszka Józefa I najlepiej pokazuje, jak niejednoznaczną postacią był ten monarcha.
Wraz ze zmarłym ostatnio Ottonem Habsburgiem odeszła do historii cała dynastia Habsburgów, która przez 600 lat w znacznej mierze kształtowała oblicze Europy.
Obecnie chętnie idealizuje się wielkie imperium habsburskie jako prekursora zjednoczonej Europy. Śmierć sędziwego europarlamentarzysty Ottona Habsburga, zwanego Ostatnim, to sposobność do rewizji legendy.
Habsburgowie dokonując pokojowego podboju świata złamali ważne prawo natury: nie będziesz żenić się z bliskimi krewnymi.
Sprawa jest delikatna. Beatyfikacja Karola IV Habsburga, ostatniego króla Węgier i zarazem cesarza Austrii, wywołała zdumienie, a nawet oburzenie węgierskiego społeczeństwa. Prezydenci Węgier i Austrii nie pojechali do Watykanu na uroczystości beatyfikacyjne.
Księżna Maria Krystyna von Habsburg straciła po wojnie majątek i polskie obywatelstwo. Kiedy wróciła do Żywca, straciła szwajcarską emeryturę wysokości 700 franków. Dziś 81-letnia arystokratka ma kłopoty z uzyskaniem kilkusetzłotowej polskiej renty. Ludzie zaczęli zbierać pieniądze na biedną księżną.
W Żywcu żyje sobie arcyksiężna. Mieszka w najprawdziwszym zamku, ale zamiast karocą, jeździ autobusami. Przyjechała do miasteczka dopiero kilka miesięcy temu i choć nie zdążyła jeszcze zdobyć przyjaciół, dziwnym trafem zyskała wielu wrogów.
326 mln zł zażądał od Skarbu Państwa Kazimierz Badeni, jeden ze spadkobierców arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga – przedwojennego właściciela Browaru Żywiec. Następnego dnia, pod wrażeniem ogromu swych żądań, wycofał pozew z sądu. Nie oznacza to jednak rezygnacji Habsburgów z roszczeń do żywieckiego majątku. Spadkobiercy dwóch wielkich rodów piwowarskich – Habsburgów żywieckich i okocimskich Goetzów – prowadzą walkę o utracone browary.