Archiwum Polityki

Belfer w reformach

1 września czeka nowa szkoła! Maluchy idą do skróconej, sześcioklasowej podstawówki. Absolwenci szóstej klasy do trzyletniego gimnazjum. Gimnazjalistów jest 600 tys., zadebiutują w ok. 4,5 tys. szkół. Po staremu uczyć się będzie jeszcze ostatni rocznik ósmoklasistów oraz młodzież w szkołach średnich. Nauka w zreformowanych szkołach ponadgimnazjalnych - licealnych i zawodowych - rozpocznie się 1 września 2002 r. i będzie trwała trzy lata. Tymczasem związki nauczycielskie, nie czekając na pierwszy dzwonek, ogłosiły gotowość strajkową.

Niektóre dzieci pojadą do szkoły gimbusami, czyli specjalnymi autobusami szkolnymi. Ilu będzie tych szczęśliwców - do końca nie wiadomo. Po pierwsze, liczba gimbusów z tegorocznego rozdania zmalała do 190 (gmin wiejskich, które zgodnie z założeniami reformy powinny je otrzymać, jest 1600). Po drugie - oddala się termin przekazania autobusów gminom. Ostatnio minister edukacji mówił o "dżentelmeńskiej umowie z producentami", by sfinalizować całą operację do połowy września.

Ministerstwo poinformowało, że gimbusy przydzielano w nagrodę za zorganizowanie dobrej sieci szkolnej, czyli powołanie małej liczby dużych gimnazjów.

Polityka 36.1999 (2209) z dnia 04.09.1999; Społeczeństwo; s. 60
Reklama