Archiwum Polityki

Stał dwór szlachecki

Ziemia Nowogródzka, ów mityczny kraj lat dziecinnych Adama Mickiewicza, do którego tęsknił przez blisko ćwierć wieku na obcej ziemi, zainspirowała poetę do stworzenia dzieła idealizującego i chroniącego od zapomnienia odchodzący w przeszłość świat szlachecki. Tak powstał "Pan Tadeusz", którego filmowa adaptacja w reżyserii Andrzeja Wajdy wchodzi właśnie na ekrany. Zapewne niejednemu widzowi oglądającemu film nakręcony w dekoracjach zbudowanych pod koniec XX wieku przyjdzie do głowy pytanie: jak to wyglądało naprawdę?

Pobudzające wyobraźnię opisy krajobrazów nadniemeńskich, litewskich puszcz, zaścianków, dworów, zamków bądź tylko wzmianki o nich zamieszczone w utworach Mickiewicza zainspirowały pierwszych fotografów - jeszcze amatorów - zamieszkałych w okolicach Nowogródka.

W ostatnich latach ubiegłego wieku i w początkach naszego stulecia starali się utrwalić ich obraz na szklanych płytach: czynił to hrabia Stanisław Jundziłł z Reginowa, Bolesław Danieyko z Korosny pod Nowogródkiem i Karol Karpowicz z Czombrowa.

Polityka 42.1999 (2215) z dnia 16.10.1999; Społeczeństwo; s. 70