Archiwum Polityki

Pierwsza kostka domina

Premier Rakowski napisał wspomnienia, więc na ich podstawie można wysnuwać pewne wnioski. Z dokumentów dość jasno wynika, że odwołanie premiera Zbigniewa Messnera i powołanie na jego miejsce Mieczysława Rakowskiego było - mówiąc może niezbyt elegancko - koncepcją wymiany konia. Wóz pozostaje ten sam, ale pasażerowie mają nadzieję, że nowy koń lepiej pociągnie. Skutek był natychmiastowy - w badaniach opinii publicznej zaufanie do rządu wzrosło niemal skokowo.

Upadek komunizmu w naszej części Europy powoli staje się historią; dla młodego pokolenia to tylko jedno z wielu wydarzeń, które nie były jego udziałem. Historycy uzyskują coraz pełniejszy wgląd w materiały dotyczące tamtego okresu. Czy konferencja historyków "Polska 1986-1989: Koniec Systemu", jaka odbyła się w Miedzeszynie w październiku br., wzbogaciła ich wiedzę?

Konferencja ta była częścią cyklu spotkań historyków tego okresu z udziałem polityków, którzy odegrali dużą rolę w procesie przemian - zarówno reprezentujących ówczesne władze, jak i opozycję.

Polityka 46.1999 (2219) z dnia 13.11.1999; Społeczeństwo; s. 70