Archiwum Polityki

Gwiazdki na plaży

Z myślą o tych, którzy decydują się na wypoczynek nad Bałtykiem, przystąpiliśmy do opracowania kolejnego rankingu naszych kąpielisk nadmorskich. Sprawdzimy, czy od ubiegłorocznego sezonu dużo się zmieniło, które miejscowości próbują dogonić naszą pięciogwiazdkową czołówkę.

Rok temu zwracaliśmy uwagę na to, co prócz wody nadającej się do kąpieli oferują bałtyckie plaże. Czy są ładne i czyste, wyposażone w toalety i prysznice. Czy mogą z nich korzystać osoby niepełnosprawne. Czy nad bezpieczeństwem gości czuwają ratownicy. Czy można wypić sok, coś przekąsić, wypożyczyć leżak, parawan, sprzęt do pływania. Czy w razie potrzeby można liczyć na pomoc medyczną. Za spełnienie każdego z wymienionych kryteriów przyznawaliśmy punkty. Samo kąpielisko miało szansę zarobić ich aż 60.

Następne 30 punktów mogła zapracować miejscowość, w której się ono znajduje. Bo dobrze mieć alternatywę na chłodne, wietrzne, deszczowe dni albo gdy znudzi się plażowanie. Premiowaliśmy walory przyrodniczo-krajobrazowe okolicy, zabytki, ocenialiśmy bazę noclegową i gastronomiczną, infrastrukturę rekreacyjną oraz ofertę imprez artystycznych, sportowych i rozrywkowych. Uwzględnialiśmy też dostępność komunikacyjną miejscowości. Wyniki tego rankingu, który wygrała Ustka, a na miano odkrycia sezonu zapracowały Dąbki, przypominamy obok.

Więcej do zdobycia

W tym sezonie postanowiliśmy poszerzyć ranking o nowe kryteria. W rejonie wielu kąpielisk panował komunikacyjny chaos. Na dzikich parkingach opłaty pobierali samozwańczy parkingowi. Za uporządkowanie tych spraw przyznamy dodatkowe punkty. Będziemy premiować także aktywność lokalnej społeczności i władzy. Nie wszędzie plaża jest rozległa, szeroka z drobniutkim piaskiem, nie wszędzie są zabytkowe kościoły i zamki, teatry i muzea urozmaicające pobyt, wszędzie jednak ludzie mogą się starać, by zapewnić gościom jak najlepszy wypoczynek.

Do wszystkich nadmorskich gmin rozesłaliśmy kwestionariusze z pytaniami o plany na ten sezon, ostatnie inwestycje, o aktywność w pozyskiwaniu pieniędzy z unijnych funduszy pomocowych.

Polityka 25.2004 (2457) z dnia 19.06.2004; Społeczeństwo; s. 92
Reklama