Archiwum Polityki

Gorzkie święto

25 lat po przyznaniu pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie instytut jego imienia organizuje huczne obchody tej rocznicy. 29 września – dokładnie w 65 urodziny byłego prezydenta – na Zamku Królewskim odbędzie się sesja, podczas której o polskiej drodze do wolności mówić będą m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, abp Henryk Gocłowski i prof. Norman Davies.

Na wieczór w Teatrze Wielkim zaplanowano widowisko filmowo-muzyczne „Nobel 83. Pro memoria” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Będą występy m.in. Krystyny Prońko i Edyty Geppert, utwory Chopina w różnych aranżacjach, pokaz etiud filmowych o Lechu Wałęsie. – Koncert będzie transmitować Polsat. TVP, do której zwróciliśmy się w tej sprawie, uznała, że nie mieści się on w misji – mówi Henryk Sikora, dyrektor projektu Nobel 25 w Instytucie Lecha Wałęsy. Na koncercie nie będzie obecny ani prezydent Lech Kaczyński, ani premier Donald Tusk.

W grudniu, w rocznicę przekazania pokojowej Nagrody Nobla Danucie Wałęsowej, ruszy druga część obchodów. Do Polski przyjedzie grupa 250 młodych ludzi z całego świata: – To osoby około 25-letnie, zaangażowane społecznie lub politycznie. Chcemy, żeby w przyszłości byli ambasadorami Polski w świecie – zapowiada Sikora. Młodzi w ramach cyklicznego (ma odbywać się co dwa lata) programu tzw. Ekspresu Solidarności odwiedzą Kraków, Auschwitz-Birkenau, Warszawę oraz Gdańsk. 6 grudnia w Gdańsku odbędzie się konferencja z udziałem noblistów, obecnych i byłych szefów państw i rządów (ale także m.in. rockmana Boba Geldofa i Dalajlamy) na temat problemów z utrzymaniem globalnego pokoju. W ramach obchodów rocznicowych ma zostać także przyznana Nagroda Lecha Wałęsy: – Taki mały Nobel za działalność opierającą się na tych samych wartościach, na których opierała się „S” w latach 80.

Polityka 39.2008 (2673) z dnia 27.09.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama