Archiwum Polityki

Nieznośny stan równowagi

Właściwie od momentu powstania mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności zdawano sobie sprawę, że te dwie fundamentalne teorie fizyczne trzeba w jakiś sposób połączyć. Ogólna teoria względności opisuje nie tylko grawitację, ale również czas i przestrzeń. Kwantowa teoria grawitacji powinna połączyć relatywistyczne koncepcje czasu i przestrzeni z mechaniką kwantową, która rządzi zjawiskami w mikroświecie. Gdy to się powiedzie, odkryjemy jednolitą teorię fizyczną stosowalną do wszystkich zjawisk, od cząstek elementarnych do całego wszechświata.

Zbliżający się koniec wieku skłania do porównań. Pod koniec XIX w. uważano, że w takich podstawowych naukach jak fizyka pozostały do wyjaśnienia tylko drobne szczegóły.

Tak, to zabawne. Zanim przyzwyczajono się pisać rok 1900 zamiast 1899, w fizyce nastąpiły gruntowne zmiany i następne 25 lat można bez przesady nazwać złotym okresem fizyki. Powstała wówczas mechanika kwantowa i teoria względności. Obie te teorie zmieniły gruntownie nasze wyobrażenia o takich podstawowych pojęciach jak przestrzeń, czas i energia.

Polityka 9.1999 (2182) z dnia 27.02.1999; Nauka; s. 74
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >