Archiwum Polityki

Kup kawałek biura

Kiedyś Polacy kupowali złoto, dolary, skarbowe obligacje. Teraz – być może – zechcą więcej inwestować w nieruchomości. Nie musi to polegać na bezpośrednim zakupie mieszkania, domu czy biurowca. Można kupić udziały – zwane certyfikatami – w funduszu nieruchomości, który za nas dokonuje takich inwestycji.

Zapisy na certyfikaty przyjmuje od niedawna nowo powstały fundusz Arka Rynku Nieruchomości. Podobne fundusze zamierzają utworzyć także towarzystwa Skarbiec i BPH TFI.

Arka Rynku Nieruchomości, założona przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Banku Zachodniego WBK AIB, chce sprzedać certyfikaty wartości 150–350 mln zł w pakietach wartych po około 5 tys. zł. Jest to oferta (w równych częściach) dla osób indywidualnych i instytucjonalnych inwestorów, głównie otwartych funduszy emerytalnych. Zapisy na certyfikaty w sprzedaży detalicznej mają trwać do pierwszych dni czerwca z możliwością przedłużenia terminu. Kolejek jednak raczej nie będzie.

Na rynku finansowym pionierzy nie mają łatwo. Dwie poprzednie próby utworzenia funduszy nieruchomości skończyły się fiaskiem. W 2002 r. Skarbcowi nie udało się zgromadzić minimum środków, żeby cała operacja była opłacalna. W końcu ubiegłego roku taki sam los spotkał subskrypcję towarzystwa funduszy inwestycyjnych CA IB (które zmieniło ostatnio nazwę na BPH TFI). Nikt się jednak nie zniechęcił. W tym roku obydwa towarzystwa ponowią próby. – Rynek dojrzał i właśnie teraz jest dobry moment na tego rodzaju inwestycje – twierdzi Jarosław Bauc, prezes TFI Skarbiec, były minister finansów.

Arka Rynku Nieruchomości zamierza inwestować przede wszystkim w biura (co najmniej połowa portfela), magazyny, sklepy. Kupowane mają być gotowe obiekty, głównie wynajęte w całości. Uzupełnieniem będzie budownictwo mieszkaniowe, przeznaczone jednak nie na wynajem, ale na sprzedaż. Według Krzysztofa Samotija, prezesa Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BZ WBK AIB, wynajmowanie mieszkań jest za mało opłacalne, a za bardzo ryzykowne. Z tym samym uzasadnieniem (za duże ryzyko) nowy fundusz nie będzie także inwestować w hotele, pensjonaty, hale produkcyjne, grunty.

Polityka 21.2004 (2453) z dnia 22.05.2004; Gospodarka; s. 46
Reklama