Archiwum Polityki

Byt i bajt

Przyszłością sztucznej inteligencji są nie tylko człekopodobne roboty. Na Ziemi może powstać też inteligentny globalny superorganizm złożony z ludzi i systemów komputerowych. Czy pod pretekstem walki z terroryzmem naukowcy budują prawdziwego Matrixa?

W Ameryce rusza największy projekt w historii sztucznej inteligencji: Totalna Świadomość Informacyjna (TIA – od ang. Total Information Awareness). Jest to gigantyczna sieć komputerowa, której celem – jak czytamy w uzasadnieniu – jest „rewolucyjna zmiana możliwości wykrywania, klasyfikowania oraz identyfikowania zagranicznych terrorystów”, a także „umożliwienie Ameryce stosowania skutecznych uderzeń wyprzedzających akty terroru”. Aby przetrwać, ludzkość musi konstruować coraz inteligentniejsze komputery. Potrzebna jest potężna i wyrafinowana moc obliczeniowa.

Agencje wywiadowcze dysponowały przecież przed 11 września 2001 r. wystarczającą liczbą informacji, aby ująć zamachowców przed atakiem na WTC. Informacje były jednak rozproszone po różnych komórkach administracji i żaden człowiek nie potrafił połączyć ich w całość. Zrobiłby to zapewne TIA. System ten stworzą wspólnie agencja zaawansowanych technologii wojskowych DARPA i Pentagon – na bazie ściśle tajnej sieci wirtualnej Departamentu Obrony. Ten antyterrorystyczny sztuczny mózg będzie zlepkiem wielu programów funkcjonujących w różnych komputerach, różnych organizacjach i miejscach. Programy będą przetrząsać góry danych pochodzących od wywiadu i generowanych codziennie w sieciach komputerowych, na przykład przy zakupie biletów czy płatnościach elektronicznych. Do TIA dołączony zostanie też system analizy danych biometrycznych zbieranych przez czujniki, kamery i aparaty podsłuchowe rozmieszczone w przeróżnych miejscach na Ziemi i w kosmosie.

Najważniejszym modułem TIA będzie rozproszona baza danych nowej generacji Genysys, w której zadanie wyszukiwania i kojarzenia danych przejmą roboty sieciowe. Ci sztuczni łowcy informacji, krążąc po sieci i przenosząc się z komputera na komputer, mają wyłapywać błyskawicznie wszystko, co może mieć związek z terroryzmem.

Polityka 40.2003 (2421) z dnia 04.10.2003; Nauka; s. 70
Reklama