Archiwum Polityki

Rosja już nie chce polskiego mięsa

Zamarł eksport żywności do Rosji. Nasze towary nie będą wpuszczane do tego kraju, dopóki ich producenci nie uzyskają zezwoleń rosyjskich inspektorów. O zwolnienie z aresztu trzydziestu tirów z jogurtami i serkami prosił w Moskwie wicepremier Hausner i minister Olejniczak. Mięso już przestało jeździć do Rosji.

Żeby handel między naszymi krajami mógł wrócić do normy, Rosja najpierw musi przysłać do Polski swoich inspektorów sanitarnych. Latem grupa siedmiu osób kontrolowała część naszych firm i uznała, że tylko dziewiętnaście spełnia wysokie rosyjskie wymagania. Na inspekcję czeka ponad 300 następnych oraz te, które zdecydowały się na drugie podejście. Rosjanie się jednak nie spieszą. Jerzemu Hausnerowi i Wojciechowi Olejniczakowi udało się w zeszłym tygodniu załatwić w Moskwie obietnicę, że w tym tygodniu inspekcje sanitarne odwiedzą następną grupę eksporterów.

Z niecierpliwością czeka na nich Danone, który na wstrzymaniu sprzedaży do Rosji traci półtora miliona złotych tygodniowo. – Jogurty i serki Danone świetnie się w Rosji sprzedają – twierdzi Przemysław Pohrybiennik z tej firmy. Francuzi zbudowali więc w Rosji fabrykę, ale popyt jest większy niż jej możliwości produkcyjne. Dodatkowe partie jadą więc z zakładu w Warszawie i Bieruniu. Danone do Rosji wysyła co piąte opakowanie serka, jogurtu i kefiru.

To jego tiry zostały zaaresztowane przez służby celne po wjeździe do Moskwy. W sierpniu jeździły jeszcze na starych zasadach, ale od września obowiązują nowe. Problem w tym, że Danone, podobnie jak inni eksporterzy, nie może udowodnić, iż wszelkim wymaganiom rosyjskich klientów czyni zadość, ponieważ ciągle nie doczekał się inspekcji.

Chcieliście Unii

W identycznej sytuacji jak nasi eksporterzy są pozostałe nowe kraje Unii Europejskiej. Z tą różnicą, że my sprzedawaliśmy do Rosji tyle, ile pozostała dziewiątka. W ostatnim roku wyeksportowaliśmy tam żywność o wartości prawie 300 mln euro, a w pierwszym półroczu tego roku już za 184 mln. Tylko sprzedaż produktów mleczarskich do wszystkich krajów WNP wzrosła o prawie 50 proc.

Polityka 39.2004 (2471) z dnia 25.09.2004; Gospodarka; s. 40
Reklama