Archiwum Polityki

Piłka się toczy do Azji

Sukces polskich piłkarzy, którzy jako pierwsi z Europy wywalczyli awans do finałów mistrzostw świata w 2002 r. w Korei Południowej i Japonii, jest tym większy, że do rozgrywek zgłosiła się rekordowa liczba 198 reprezentacji! Z tego tylko 32 zmierzą się w finale o szczerozłoty Puchar Świata. Znaleźliśmy się więc w ścisłej elicie najpopularniejszego na świecie sportu. Co wiemy o mundialu, w którym po 16 latach przerwy znów przyjdzie grać Polakom?

Będzie to pod każdym względem niezwykły turniej. Pierwszy w Azji, pierwszy organizowany przez dwa, odległe od siebie o 1000 kilometrów kraje, pierwszy rozgrywany aż w dwudziestu miastach.

Podjęta w maju 1996 r. przez FIFA decyzja przyznania organizacji mistrzostw dwóm krajom budziła początkowo wiele wątpliwości politycznych, ekonomicznych i sportowych. Od zaszłości historycznych i współczesnych napięć między Japonią i Koreą Płd. poczynając, przez brak nadających się do mistrzowskich rozgrywek stadionów, aż po kwestię przyznania gospodarzom prawa startu dwóch reprezentacji, co uszczuplało pulę miejsc dla pozostałych.

Polityka 38.2001 (2316) z dnia 22.09.2001; Społeczeństwo; s. 94
Reklama