Archiwum Polityki

Premier i inne premiery

W pierwszym kwartale nowego roku legnicki teatr wystawi sztukę o Leszku Millerze. Jak zarzekają się twórcy, nie będzie to pean na cześć premiera, lecz „opowieść o prawdziwym człowieku”. Rzeczywiście, Miller ma niebanalny życiorys, ale jest wielu innych polityków również zasługujących na zaszczytne miano bohatera naszych czasów. Poprosiliśmy znanych polskich dramaturgów i scenopisarzy o wytypowanie kolejnych postaci, które mogłyby przejść z czynnej polityki na scenę teatralną, a może nawet na ekran. Zapraszamy do zabawy.

Anna Bojarska

Autorka powieści: „Lakier”, „Ja”, „Agitka”, sztuk: „Meeting”, „Lekcja polskiego”, scenariuszy telewizyjnych. Wraz z siostrą Marią Bojarską napisały autobiografię „Siostry B.”. Właśnie ukazała się jej najnowsza powieść: „List otwarty do Królowej Wiktorii”.

Bohater, męczennik, milioner

W życiu bym nie podała nazwiska Adam Michnik, gdyby Adam M.: primo – nie zrezygnował z klasycznej, parlamentarno-rządowej kariery politycznej; secundo: gdyby Unia Wolności, której był symbolem i filarem, nie rozsypała się w proch.

Polityka 51.2001 (2329) z dnia 22.12.2001; Kraj; s. 26