Archiwum Polityki

Kurs na sukces

Co zrobić, by nasza kariera zawodowa nie była skazana na kaprys przypadku? Jak wziąć sprawy we własne ręce: dokształcić się, wyspecjalizować, zmienić zawód? Jak – w przypadku bezrobocia – zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę? Proponujemy przewodnik, który pozwoli zorientować się w charakterze i jakości studiów, kursów i szkoleń.

Poradnik nasz kierujemy do osób, które myślą o karierze zawodowej według koncepcji longlife learning, a więc takiej, która zakłada, że aby zachować dobrą pozycję i satysfakcjonujące zarobki, należy uczyć się przez całe życie.

Ale poradnik nasz kierujemy także do pracodawców, którzy coraz częściej wdrażają w praktyce model organizacji uczącej się, gdzie o wartości przedsiębiorstwa przesądza nie wielkość środków finansowych, ale kapitał intelektualny zespołu i jego możliwości innowacyjne.

Proponujemy, abyście wraz z „Polityką” przyjrzeli się dwóm podstawowym dziś formom doskonalenia zawodowego: studiom MBA oraz szkoleniom realizowanym z funduszy Unii Europejskiej. Oferta ta jest dziś ogromna: można znaleźć w niej zarówno kursy przygotowujące do wykonywania zawodu spawacza, jak i programy dla menedżerów. Świadomie nie zdecydowaliśmy się na układanie rankingów, chociaż – w przypadku programów MBA – wskazujemy te, które cieszą się dobrą opinią i mogą być traktowane jako modelowe. Ważniejsze wydaje się nam, by nasi czytelnicy zainteresowani tą tematyką mogli odpowiedzialnie wybrać to, co dla nich najlepsze, omijając rafy, jakich niemało przy konkurencji na rynku programów, kursów, szkoleń. Posiłkując się radami ekspertów radzimy, jak te rafy ominąć.

Co to jest MBA?

Studia Master Of Business Administration (MBA) powstały w Stanach Zjednoczonych na początku XX w. Od początku ich celem było kształcenie menedżerów i kadry kierowniczej w przedsiębiorstwach, dlatego różnią się od tradycyjnych akademickich studiów ukierunkowaniem na zdobywanie praktycznych umiejętności. MBA trafiło do Europy w latach 60., zaś pierwszym programem polskim, kształcącym studentów w tym trybie, jest projekt realizowany przez Uniwersytet Warszawski wspólnie z University of Illinois (od 1991 r.

Polityka 36.2006 (2570) z dnia 09.09.2006; Poradnik; s. 80
Reklama