Archiwum Polityki

Spolszcz to sam czyli znajdź polski odpowiednik

9 maja weszła w życie ustawa o języku polskim, która nakłada na nas obowiązek ochrony czystości polszczyzny. W związku z tym proponujemy naszym czytelnikom grę w słówka: przez 10 tygodni będziemy podawać po 10 wyrazów obcych z 10 dziedzin naszego życia.

Zrezygnowaliśmy z zapożyczeń, które tkwią w polszczyźnie od dawna, na rzecz najmłodszych przybyszów językowych. A oto dziedziny najbardziej przez zapożyczenia opanowane:

1) Zdrowie, rekreacja, sport 2) Komputer i Internet, 3) Reklama i sztuka sprzedaży, 4) Finanse i zarządzanie przedsiębiorstwem, 5) Technika, urządzenia i usługi techniczne, 6) Muzyka, 7) Kultura popularna, subkultury, 8) Moda i kosmetyka, 9) Media i kino, 10) Kuchnia i jedzenie.

Zadaniem czytelników będzie znalezienie polskich odpowiedników dla wyrazów z tych grup. Najciekawsze (a także najzabawniejsze) pomysły będą na bieżąco komentowane przez jurorów – znakomitych polskich językoznawców. Cały czas czekamy też na propozycje innych obco brzmiących wyrazów, dla których warto poszukać polskiego odpowiednika. Co tydzień wśród wszystkich uczestników konkursu, którzy nadeślą przynajmniej trzy własne propozycje dotyczące jednej dziedziny, będziemy losować słowniki Wydawnictwa Naukowego PWN i płyty kompaktowe firmowane przez „Politykę”.

Na czytelników o największej pomysłowości czekają nagrody specjalne, które przyzna językoznawcze jury. Konkurs ma pokazać, jak nasza inwencja językowa radzi sobie z postępem cywilizacyjnym. Być może propozycje czytelników wejdą na stałe do polszczyzny XXI wieku. Sprawdź swoje umiejętności językowe i poczucie humoru. Wymyśl takie słowa, o jakich nie śniło się profesorom. Dziś pierwsza dziesiątka z pierwszej dziedziny: Zdrowie, rekreacja, sport.

Polityka 23.2000 (2248) z dnia 03.06.2000; s. 3
Reklama