Archiwum Polityki

Niewybuch

Z ujawnianiem raportu o WSI miało być jak u Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem jeszcze straszniej. Politycy PiS zmienili scenariusz. Zaczęli od straszenia. Teraz zapewne popłyną przecieki.

Wszystko zapowiadało się sensacyjnie. Premier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” oświadczył, że zna już zarys raportu o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. „Niebawem przekonacie się państwo, co tam jest. Tylko dla tej sprawy warto było zawrzeć tamtą koalicję” – zapowiedział. Dodał, że pod naporem faktów z raportu „ubekistan padnie”, chociaż próbuje się bronić. Elementem tej obrony jest prowokacja z taśmami użytymi w audycji TVN. Naciskany, by ujawnił coś więcej, odmówił. Zastosował znaną technikę: wiedza, jaką mamy, jest porażająca, ale na razie więcej nie powiemy.

Wywiad ukazał się w piątek, następny akt wyznaczono na weekend. Wiceminister obrony narodowej i likwidator WSI Antoni Macierewicz zapowiedział upublicznienie tez swojego raportu. Media zareagowały zapewne tak, jak politycy PiS oczekiwali. Ruszył wyścig spekulacji, jakie nazwiska znajdą się w raporcie, jacy dziennikarze, właściciele mediów, politycy i biznesmeni byli agentami Informacji Wojskowej. Pojawił się termin „druga lista Macierewicza” (pierwsza była w 1992 r.). W kuluarach sejmowych licytowano, kto wie więcej. Tu już nazywano rzekomych agentów po imieniu. Przecieki szły od polityków PiS, którzy jakimś cudem zdążyli już poznać treść materiałów przygotowanych przez zespół Macierewicza. Operacja Raport okazała się skuteczna. Taśmy Renaty Beger zeszły na drugi plan, teraz uwagę opinii publicznej przykuły spodziewane sensacje o WSI.

Tymczasem, jak się okazało, nie ma jeszcze gotowego raportu. W gruncie rzeczy mają powstać dwa. Jeden z prac komisji weryfikacyjnej, sprawdzającej funkcjonariuszy WSI, a drugi z prac komisji likwidacyjnej. Ten pierwszy będzie oparty na faktach ujawnionych przez żołnierzy WSI i powstanie do 30 października.

Polityka 40.2006 (2574) z dnia 07.10.2006; Temat tygodnia; s. 23
Reklama