Archiwum Polityki

Wirus gorszy od pluskwy

Nie pluskwa milenijna, ale wirus grypy stał się największym utrapieniem na początku 2000 r. Grypa panuje w USA, Kanadzie i w Chinach, ale najgorzej jest w Europie. Gdy jedni straszą epidemią, inni uspokajają, że sytuacja jest typowa o tej porze roku.

Wirus grypy jest przebiegły, zmienia swoją strukturę i co rok lub co kilka lat narażeni jesteśmy na atak zupełnie innego zarazka. Sytuację pogarsza fakt, że na grypę chorują też dzikie i udomowione zwierzęta – wirusy mają więc nieograniczoną możliwość wymiany informacji genetycznej między sobą. Gdyby wirus był zawsze ten sam, raz przebyta infekcja uodporniłaby nas na całe życie. Ale wirusy grypy zmieniają się nieustannie i przeciwciała wytworzone jednego roku okazują się bezużyteczne, gdy w następnym sezonie grypowym natkną się na inny wariant wirusa.

Medycyna znalazła jednak sposób na obronę przed podstępnym zarazkiem. Tym sposobem jest szczepionka oraz sieć laboratoriów informujących się wzajemnie o sytuacji epidemicznej. Światowy nadzór nad grypą, który pełni 110 Krajowych Ośrodków ds.

Polityka 4.2000 (2229) z dnia 22.01.2000; Wydarzenia; s. 16
Reklama