Archiwum Polityki

Adresy bohaterów

[warto mieć w biblioteczce]

Andrzej Z. Makowiecki: Słownik postaci literackich. PIW. Warszawa 2000, s. 1067

„Słownik postaci literackich” to – jak na razie – chyba największe dzieło nowego stulecia. Napisane nie tylko z erudycyjnym rozmachem, ale i z troskliwym zamiarem użyteczności. Przyda się ono bowiem każdemu, kto przeczytał choćby jedną lekturę szkolną i chciałby sobie przypomnieć jej bohaterów.

Książka prof. Makowieckiego, znanego historyka literatury z Uniwersytetu Warszawskiego, właściwie nie jest już słownikiem – ramy leksykonu rozsadzają sami bohaterowie (jest ich prawie 1500). To wielka księga literackich opowieści wzbogaconych opowieścią filmową – wszędzie tam, gdzie to możliwe, autor wymienił najważniejsze ekranizacje omawianych powieści wraz z nazwiskami odtwórców głównych ról.

Takiego dzieła miłośnikom książek bardzo brakowało. Jest to bowiem najlepszy „adresowy” przewodnik po krainie fikcji, pozwalający na szybką orientację w nazwiskach, pseudonimach i koligacjach rodzinnych literackiego świata. Kto potrafi na przykład wymienić bez zająknięcia wszystkich współwięźniów mickiewiczowskiego Konrada? Albo narysować drzewo genealogiczne rodziny Buendiów ze „Stu lat samotności” Marqueza? Niewielu też, jak sądzę, zapamiętało nazwisko panieńskie Jagny Borynowej.

Wszyscy, którzy zadręczali swoją pamięć podobnymi pytaniami, powinni mieć słownik pod ręką.

[lektura obowiązkowa]
[warto mieć w biblioteczce]
[nie zaszkodzi przeczytać]
[tylko dla znawców]
[złamane pióro]
Polityka 4.2000 (2229) z dnia 22.01.2000; Kultura; s. 51
Reklama