Archiwum Polityki

Zagrania Gorana

Goran Bregović lubi zaskakiwać. Pomysł nagrania wspólnej płyty z Krzysztofem Krawczykiem to kolejna kontrowersyjna decyzja mistrza. Mistrz jednak – któremu zarzuca się i plagiaty, i hołdowanie złym obyczajom, a nawet ciemne interesy z politykami – odporny jest na krytykę.

Informacja o tym, że Bregović wkrótce nagra płytę z Krzysztofem Krawczykiem, w wielu środowiskach została przyjęta jako żart albo kolejna prowokacja muzyka z Sarajewa. Dotychczas Bregović starał się zapraszać do współpracy gwiazdy, nawet jeśli były to gwiazdy spoza aktualnych list przebojów jak Cesaria Evora lub niedawno zmarła Ofra Haza. Owszem, czasami pisał dla artystów, których sława przyblakła wraz z upadkiem Jugosławii (np. Zdravko Czolić), ale melomani traktowali to jako formę pomocy dla starych przyjaciół. Na pytanie – czy płyta z Krawczykiem należy do tej pierwszej czy drugiej kategorii – trudno znaleźć sensowną odpowiedź.

Przyszły wydawca tej płyty firma BMG zapewnia, że nie ma mowy o jakiejkolwiek prowokacji – Bregović sam wybrał dawnego lidera Trubadurów spośród wielu przedstawionych mu kandydatów, uznając, iż ten typ głosu i ekspresji artystycznej gwarantuje sukces wspólnemu przedsięwzięciu. Pytanie tylko, na ile wspólnemu – Krawczyk zapewnia, że na płycie znajdą się również jego utwory, co wydaje się mało prawdopodobne. W czasach Bijelo Dugme nie było mowy o tym, aby na płytach tego zespołu pojawiały się kompozycje inne niż napisane przez lidera – Gorana Bregovicia. Ale zobaczymy – pomysł nagrania płyty z Krawczykiem, artystą, który ostatnio ocierał się o disco polo, a wcześniej próbował swych sił na scenie country – wydaje się tak niezwykły, że może Bregović jeszcze czymś nas zaskoczy. Autorska inwencja muzyka co prawda dobiegła już raczej końca – ale obecnie jego siłą są coraz to nowe, atrakcyjne aranżacje.

Stosunkowo niedawno ukazała się na chorwackim rynku płyta podupadającej gwiazdy tamtejszej sceny pop Alki Vuicy – „Balkan Girl”.

Polityka 40.2000 (2265) z dnia 30.09.2000; Kultura; s. 61
Reklama