Archiwum Polityki

Konkurent w aptece

Import równoległy polega na hurtowym kupowaniu lekarstw w krajach, gdzie są one tańsze, i sprzedawaniu ich tam, gdzie ceny są wyższe. Wkrótce i my mamy na tym skorzystać.

F irma kupuje preparat w zagranicznej hurtowni, przepakowuje i dodaje własną ulotkę informacyjną. Wszystko to z zamiarem wprowadzenia go na rynek kraju, gdzie za identyczny, oryginalny lek pacjent musiałby zapłacić więcej.

Taka sprzedaż w krajach Unii Europejskiej jest dozwolona. Podstawowym założeniem Traktatu Rzymskiego było przecież stworzenie wspólnego rynku wewnętrznego i swobodny przepływ towarów. Orzeczenie Trybunału Europejskiego z 1979 r. w sprawie likieru Cassis de Dijon, znane jako Doktryna Cassis de Dijon, stanowi, że produkt wprowadzony zgodnie z prawem na rynek jednego państwa członkowskiego musi mieć zapewniony swobodny obrót na obszarze całej Unii. Ta zasada otwiera przed handlowcami możliwość sprowadzania oryginalnych farmaceutyków (choć w zmienionych opakowaniach) z państw, gdzie są one tańsze. Drogie antybiotyki czy inne preparaty przydatne jesienią doskonale się do tego nadają.

Dusze czekistów

Ceny leków w Europie to gąszcz, w którym gubią się nawet eksperci od farmakoekonomiki. Cóż, Unia postawiła w tej kwestii na oryginalność i pomysłowość krajów członkowskich, pozostawiając im kompetencje w ustalaniu cenników. Ma to oczywiście związek z narodowymi systemami ubezpieczeń zdrowotnych (dalekimi od unifikacji, skutkiem czego w każdym państwie obowiązuje inny model finansowania ochrony zdrowia). Różne też są regulacje dotyczące refundacji zakupów leków i sposobów ich dystrybucji. Słowem: ustalanie cen leków w Unii Europejskiej to wypadkowa rozmaitych aktów prawnych przyjętych w każdym państwie oddzielnie oraz polityki producentów, którzy ze sprzedaży swoich produktów chcą oczywiście mieć duży zysk.

Przemysł farmaceutyczny często próbuje stworzyć wrażenie, że jest charytatywną grupą dobroczyńców wspierających pacjentów.

Polityka 45.2005 (2529) z dnia 12.11.2005; Gospodarka; s. 44
Reklama