Archiwum Polityki

Na podwójnym gazie

Odwołany niedawno z funkcji biskup Andrzej Śliwiński stanie przed sądem za wypadek spowodowany w stanie nietrzeźwym. Sądy dla pijanych kierowców są jednak dość łaskawe. Miało być ostro, a jest miękko.

Media niemal codziennie przynoszą informacje o zatrzymanych nietrzeźwych kierowcach albo o wypadkach, do których doprowadzili. Senator SLD Sergiusz Plewa spowodował wypadek mając we krwi 1,2 promila alkoholu. Dwa dni później radny SLD z Kalisza Zbigniew B. wracał ze spotkania z Leszkiem Millerem poświeconego normom etycznym partii. Być może spotkanie było tak stresujące, że dla odprężenia radny wprowadził do organizmu aż dwa promile i spowodował kraksę. Choć zgodnie z wiarą katolicką nieumiarkowanie w piciu jest grzechem ciężkim i Kościół nawołuje do abstynencji, jeden z biskupów, Andrzej Śliwiński, przy 0,8 promila alkoholu we krwi spowodował na początku maja wypadek. Po raz kolejny w policyjne sidła wpadł syn byłego prezydenta Przemysław W. Poseł Samoobrony Józef Żywiec zabił się, prowadząc samochód w stanie alkoholowego upojenia.

Piją jednak równo wszyscy, niezależnie od pozycji społecznej, stopnia zamożności, wieku, płci, wykształcenia i zawodu. W Skoszewach Starych nietrzeźwy dwudziestoczterolatek wjechał w 13-osobową grupę nastolatków. Kilka osób zostało rannych, jedna z nich zmarła. W długi czerwcowy weekend w okolicach Człuchowa zginął pięcioletni chłopczyk, bo jego ojciec mając 1,4 promila stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Również na przydrożnym drzewie zatrzymał się mały Fiat, którym grupa nastolatków wracała z dyskoteki. Kilka osób zginęło, nietknięta natomiast pozostała butelka wódki. Kierowca samochodu był pijany. Wydalenie z sądownictwa za spowodowanie kolizji po pijanemu (3,58 prom.) grozi Krzysztofowi P., sędziemu Sądu Rejonowego w Sieradzu.

Wprowadzenie w 2000 r. kary więzienia za samo prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym miało zahamować plagę pijaństwa na drogach. Zaraz po wejściu w życie nowych przepisów można było zauważyć spadek zatrzymywanych nietrzeźwych kierowców – ze 188 tys.

Polityka 33.2003 (2414) z dnia 16.08.2003; Kraj; s. 31
Reklama